İzmir Engelli Dernekleri Birliği: Engelli Depremzedeler Zor Durumda!

İzmir Engelli Dernekleri Birliği: Engelli Depremzedeler Zor Durumda!

İzmir Engelli Dernekleri Birliği deprem bölgesinde yaşayan engellileri hatırlatarak, hazırlanan konteyner, çadır gibi barınma merkezlerinin engelliler için uygun olmadığı belirtildi.

İzmir’de engellilik alanında faaliyet gösteren 50’ye yakın sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu İzmir Engelli Dernekleri Birliği deprem bölgesinde yaşayan engellileri hatırlattı. Dernek, hazırlanan konteyner, çadır gibi barınma merkezlerinin engelliler için uygun olmadığını vurguladı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden yaklaşık 13 milyon kişinin etkilendiğini ve resmi rakamlara göre 50 bine yakın insanın hayatını kaybettiği belirten İzmir Engelli Dernekleri Birliği yazılı bir açıklama yayımladı.

Deprem bölgesi için hazırlanan konteyner, çadır gibi barınma merkezlerinin engelliler için uygun olmadığı vurgulanan açıklamada; “Söz konusu yıkımdan canını kurtarabilen vatandaşlarımızın ne kadarının bedensel veya ruhsal engelli olarak hayata devam edeceği belirsizliğini korumaktadır. Afetzedelerin çadırlarda ve konteyner kentlerde yaşama koşullarının zorluğu, aklımıza özel erişim koşullarına ihtiyaç duyan engelli depremzedeleri getirmektedir. Hazırlanan baraka kapılarının genişliğinin veya tuvaletlerinin engelli kullanımına uygun olmaması durumu ortopedikler için, iletişim alt yapısının çökmesi ise işitme ve görme engelliler için hayati önem taşımaktadır” denildi.

“Kamuyu Engelliler İçin Göreve Davet Ediyoruz”

Afetten kurtulduktan sonraki aşamada tüm depremzedelere psikolojik destek sağlanması gerektiğini belirtilen açıklamada, psikolojik desteğin özellikle ruhsal ve zihinsel engelliler için hayati önem taşıdığını ifade edildi.

Deprem bölgesinden İzmir’e misafir olarak gelen engellilere yardımcı olmak için yerel yöneticilerle iş birliği halinde çalıştıkları vurgulanan açıklamada WC’li sandalye, manuel tekerlekli sandalye, yürüteç, koltuk değneği, beyaz baston gibi ayni yardımları ve kalacak yerler ayarladıkları belirtildi. Ancak deprem bölgesindeki engelliler için acil önlemler alınması gerektiğinin altını çizen İzmir Engelli Dernekleri Birliği, “Kamu kurum ve kuruluşlarını engellilerin karşı karşıya kaldığı büyük tehlikeler karşısında acilen görevlerini yapmaya davet ediyoruz” diyerek çağrıda bulundu.

Cumhuriyet

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş