İYİ Parti Milletvekili Örs, Engelli Bireylerin Sorunlarını TBMM Gündemine Taşıdı

İYİ Parti Milletvekili Örs, Engelli Bireylerin Sorunlarını TBMM Gündemine Taşıdı

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada engelli bireylerin sorunlarını gündeme getirdi. Engelli bireylerin her geçen gün artığını ve sosyal devlet anlayışında eşit yaşama haklara sahip olmaları gerektiğini söyleyen Örs, “sosyal güvenlik ödemelerinde partizanlığın önüne geçilmelidir” dedi.

Milletvekili Hüseyin Örs, yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Dünya Engellilik Raporu’na göre engelli insanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Engellilere verilen haklar, sosyal devlet anlayışında eşit yaşama hakkı kapsamında yapılması gereken düzenlemelerdir. Engellilerle ilgili atılacak her adımda bu gerçek göz önünde bulundurulmalıdır. Engellilerin insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için, tüm sosyal ve ekonomik haklara sahip olma bakımından pozitif ayrımcılık kapsamında değerlendirilmesi gerekir.

“Sosyal Yardımlarda Partizanlık Olmamalı”

Bakıma ve yardıma muhtaç engellilere verilen yardımlar, sosyal devlet ilkesinin bir gereğidir. Ancak, suistimallerin de göz ardı edilmemesi gerekir. Sosyal güvenlik ödemeleri veya yardımlarda partizanlığa, kayırmacılığa, yandaşlığa engel olunmalıdır. Maalesef devlet kararından ziyade parti kararlarıyla sosyal güvenlik yardımlarının yapıldığı sıklıkla ifade edilmektedir.

“Mevzuat Değişiklikleri Yüzünden Engelliliğin Standardı Değişmektedir”

Diğer taraftan, “yersiz ödeme” şeklinde adlandırılan ödemelerin birinci sebebi engel oranlarının tespitinin devamlı değiştirilmesidir. Yani mevzuat değişiklikleri yüzünden engelliliğin standardı değişmektedir. Bir engelliye iki sene sonra “sen artık engelli değilsin” denmektedir. Engel oran tespitlerinin sürekli değiştirilmesi engelli bireylerimize saygısızlıktır, devlet ciddiyetine de yakışmamaktadır”

61medya.com

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş