İşte Memur Zammıyla Yaşlı ve Engelli Aylık Tutarları!

İşte Memur Zammıyla Yaşlı ve Engelli Aylık Tutarları!

Memur ve emekli maaşlarına yapılan yüzde 30’luk zamla beraber pek çok meslek grubunun gelir ve aylıklarında da değişiklikler oldu. Muhtarların kazançlarından birden fazla iş yerinde çalıştırılanlara ödenen aylıklara kadar çok farklı kalemlerde gelir artışına gidildi. Öte yandan yaşlı aylığı, engelliler için yapılacak ödemelerle, çocuklar için verilen destekler de yüzde 30’luk zamma göre artış gösterecek.

Memur ve emekli maaşları zammı sonrası bu yılın ilk yarısında uygulanacak olan kıdem tazminatı tavanı 19 bin 983 lira olarak belirlendi. Basın İş Kanunu’na tabi çalışanlarda tavan sınırı bulunmazken, işverenin istemesi durumunda tavan miktarı üzerinde tazminat ödenmesinde bir engel söz konusu değil. Ayrıca, yaşlı aylığı ve engelli yakınlarına verilen aylıkların ücretlerinde de değişimler yaşandı.

ASGARİ ÜCRET ÜZERİNDE MAAŞ ALANLARIN KIDEM TAZMİNATLARI NASIL HESAPLANACAK?

2023 yılında uygulanacak olan asgari ücrete yüzde 54,66 zam yapılmasıyla birlikte brüt asgari ücret 10 bin 8 liraya kadar çıktı. Yeni kıdem tazminatı tabanı da bu tutara uygun şekilde hesaplanıyor. Buna göre, yaklaşık 10 yıldır aynı işyerinde çalışan ücretli 100 bin liranın üzerinde kıdem tazminatı alabilecek. (Bu hesapta özlük hakları, ihbar, damga vergisi dikkate alınmamıştır.)

TAVAN 19 BİN 983 TL

Öte yandan memur ve emekli maaşlarına göre belirlenen kıdem tazminatı tavanı yüzde 30 zamla beraber 15 bin 371 liradan 19 bin 983 liraya yükseldi. Buna göre 10 yıl aynı işyerinde çalışan personel yaklaşık 200 bin lira kıdeme alabilecek. Basın iş kolunda tavan sınırı bulunmuyor.

KIDEM TAZMİNATININ ÜZERİNDE ÖDEME ALINABİLİR Mİ?

Emekli olacak olanların kıdem tazminatları tavan ücreti üzerinden hesaplanıyor. Memurlara toplu sözleşme ve hizmet akitleriyle belirlenen kıdem tazminatının yıllık miktarı Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre bir hizmet yılı için ödenecek azami emeklilik ikramiyesini geçemiyor. Bununla beraber eğer işveren isterse işçisine tavanın üzerinde bir tazminat ödeyebilir. Ayrıca, sadece tavana kadar olan kısmı için damga vergisi kesintisi yapılırken işveren tavan üzerinde kıdem tazminatı ödemeye zorlanamıyor.

65 YAŞ AYLIĞI YÜKSELECEK Mİ?

Memur ve emekli aylıklarına yapılan yüzde 30 zamla beraber 2022’de bin 537 TL olan yaşlı aylığı bu yıl bin 998 TL olarak ödenecek.

ENGELLİ VE YAKINLARINA VERİLEN AYLIKLAR DA DEĞİŞTİ

Yüzde 40-69 engeli olan vatandaşlara ödenen 1226 liralık aylık- 2 bin 392 liraya çıkacak. Yüzde 70 ve üstü olana da 1840 liradan 2 bin 392 liraya çıkacak. Engelli yakınlarında ödenen tutar da bin 595 liraya yükseltildi. Kronik hastalara devlet yardımı tutarları da yükseldi. Buna göre hafif silikozis (yüzde 15-yüzde 34) hastalarına 3 bin 446 lira, orta silikozis (yüzde 35-54) 3 bin 938, ağır olanlara da (Yüzde 55 üzeri) 4 bin 388 lira yardım yapılacak.

ÇOCUKLARA YAPILAN SOSYAL VE EKONOMİK DESTEK TUTARLARI ARTTI

Sosyal ve ekonomik destek ödemeleri de 1650 lirayla 3 bin 700 lira aralığında değişecek. Okul öncesi çocuk için verilecek sosyal destek tutarı 2 bin 60 lira olurken ilköğretimde 3 bin 90 lira, yükseköğretim döneminde de 3 bin 700 lirayı geçecek.

TGRT Haber

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş