İşitme Engelliler İçin Sesi Betimleyen Akıllı Gözlük Geliştirildi

İşitme Engelliler İçin Sesi Betimleyen Akıllı Gözlük Geliştirildi

ABD’de XRAI Glass adlı şirket, işitme engellilerin çevresindeki konuşmaları dinleyerek deşifre yapan ve görüntüye dökerek okunmasını sağlayan akıllı gözlük geliştirdi.

Çevresindeki konuşmaları gerçek zamanda işitme engellilerin okuyabilmesini sağlayan gözlükteki yazılım, gözlüğü takanın çevresindeki konuşmaları dinlemesini sağlıyor ve deşifresini ya AR gözlüklerinde ya da akıllı telefon uygulamasında gösteriyor.

XRAI Glass’ın kurucularından Paul Mealy, babasının engelli insanlara iş bulma çabalarını izleyerek büyüdüğünü belirtiyor. Mealy, “Benim dikkate aldığım her zaman, bilgisayar ya da teknoloji kullanarak insanların kabiliyetlerinin arttırılmasına yardımcı olunacağına bahse girerim. Teknolojiyle bir nevi eşitleniyorlar. Teknoloji güzel eşitleyici” diyor.

Mealy, gözlüklerin sadece işitme engelliler için olmadığını belirtiyor. Bazı yabancı dillerin çevrilmesinde de kullanılabilir. Kalabalık restoranlarda olanlar ya da sinema izlemek isteyenler için ya da çeşitli uygulamaları izlemek için de AR gözlüklerinin kullanışlı olduğu belirtiliyor.

VOA Türkçe

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş

YORUMLAR

Wordpress (0)
Disqus ( )