İş Gücüne Katılım Paketlerine Engelliler Dahil Edildi

İş Gücüne Katılım Paketlerine Engelliler Dahil Edildi

İş gücüne katılımın özellikle bu dönemde artması için çabalayan devlet yeni destek paketlerine farklı başlıklar eklemeye başladı. Engelli vatandaşların mevcut yeteneklerinden yararlanmak isteyen ilgililer destek ödemelerin bir kısmını buraya çekmeye çalışıyor. Ayrıca pandemiden dolayı maddi kaybı çok olan vatandaşlar içinse farklı alternatifler masada.

Korumalı işyerleri projesinin açıklanması ile birçok vatandaş araştırmalara girişmişti. 577 bin TL ödenek ayrılan bu çalışma zihinsel ve bedensel engelli vatandaşları da kapsıyor. Engelli vatandaşların iş gücüne katılımını artırmak ve uzun sürecek şekilde çalışma hayatında kalması planlanıyor. Bu bağlamda engelli vatandaşlar için aylık ödemelerin yapılması düşünülürken ödemelerin miktarlarını geçmiş dönemlerdeki ödemlere göre daha farklı yapmayı amaçlıyor. Zamlı olarak gerçekleştirilmesi beklenen ödemelerle engellilerin maddi anlamda sorun yaşamaları sağlanacak.

Engelliler Sahaya İniyor

Geçmiş dönemlerde 720 TL olarak yapılan ödemeler yeni paketle beraber 763 TL olacak. Bu kapsamda sene içinde yapılacak ödemelere 577 bin TL ödenek ayrıldı. Dönem dönem farklı iş kolları ve kişiler üzerinde yapılan çalışmalara engellilerin de eklenmesi engelli vatandaşları hayli sevindirdi. Başvuru şartı ise kişilerin %40 veya daha fazla oranda engelli olması gerekiyor. Başvuru sürecinde engelli olma durumunuzu ve istenen diğer  belgeleri ilgili merkezlere iletmeniz gerekiyor. Başvurular henüz açılmadan yoğun ilgiyle karşılaşıldı. Binlerce engelli vatandaşın devlet desteğinde faydalanması bekleniyor. Başvurular gerçekleşmeden önce duyurusunun yapılması planlanıyor. Olası bir karmaşadan dolayı başvuruların alınmaması ihtimali için hazırlıklar tamamlandı. Hiçbir vatandaş mağdur edilmeyerek herkesin başvurusu alınacak.

finans365.com

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş