İnternetten İlaç Aldı 400 Kiloya Çıktı, Felç Geçirdi!

İnternetten İlaç Aldı 400 Kiloya Çıktı, Felç Geçirdi!

Zayıflamak için internetten ilaç alan Gül Sevim Turp (40), 100 kilodan 400 kiloya çıktı. Felç geçirdi, yatağa mahkûm oldu, eşinin terk etmesiyle yıkıldı. Genç kadının imdadına Sağlık Bakanlığı yetişti.

40 yaşındaki Gül Sevim Turp, 2019 yılında 100’lü kilolardayken fazla kilolarından rahatsız olarak kilo vermenin yollarını aradı. O dönem anaokulunda çalışan, internet üzerinden araştırma yapan Turp, zayıflama hapı kullanmaya karar verdi. İddiaya göre internetten aldığı hapları bir süre kullanan Turp, zayıflamak yerine daha fazla kilo aldı, felç kaldı. Sağlık sorunlarıyla mücadele ederken eşinin kendisini terk etmesiyle yıkılan Turp, hem fiziksel hem psikolojik olarak yaşama tutunmaya çalıştı. Ancak yerinden oynayamaz hale gelen Turp, hareketsizliğin de etkisiyle yıllar içinde hızla kilo almayı sürdürdü. İlaç sonrası kimi zaman yaklaşık 400 kiloya ulaştı, bu süreçte birçok hastaneye başvurarak tedavi imkânı aradı.

En son Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. Burada multidisipliner bir yaklaşım içinde tedavisine başlanan Turp’a ameliyat olabileceği ifade edildi. Hazırlıkların ardından Genel Cerrahi Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Karabulut ve ekibi 14 Aralık’ta tüp mide operasyonu gerçekleştirdi. Başarılı geçen operasyon sonrası kilo vermeye başlayan Turp’un genel durumu hem kendini hem de doktorlarını memnun etti. Turp, takip edilmek üzere taburcu edilirken, Prof. Dr. Mehmet Karabulut da hastasının durumuna yönelik bilgi verdi. Prof. Dr. Karabulut, vatandaşların zayıflamak istemeleri halinde hekimlere başvurmaları gerektiğini belirterek internetten ilaç alınmaması konusunda uyardı. Karabulut, hastanın daha önce süper morbit obez olmadığını, hafif bir kilosu olduğunu belirterek, “Daha sonra bu kilodan kurtulmak için hastamız bir arayış içine giriyor. İnternetten araştırıyor, internetten bitkisel ilaç temin ediyor. İlaç kullandıktan sonra kas iskelet sisteminde atrofi, felç gelişiyor ve yatağa bağımlı hale geliyor” dedi.

TÜP MİDE AMELİYATIYLA KİLO VERMEYE BAŞLADI

HAastanın internetten aldığı ilaçlar sonrasında yatağa bağlı hale geldiğini belirten Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Karabulut, buna bağlı olarak ilk baştaki kilonun yaklaşık 3-4 katına kadar çıktığını söyledi. Karabulut, “Hastamız kurtulmak istiyor, obezite ameliyatı yapan çeşitli merkezlere başvuruyor. Onlardan da çözüm olmayınca devletimize, Sağlık Bakanlığı’na başvuruyor. Ameliyat öncesi bütün hazırlıkları yaptıktan sonra ameliyat kararı aldık. Hastamıza tüp mide ameliyatı gerçekleştirdik. Ameliyattan sonra da yoğun bakımın anestezi destekleriyle beraber hasta şu an gayet iyi durumda” ifadelerini kullandı.

İHA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş