HRÜ’de Özel Öğrenciler İçin Engelsiz Kampüs Çalışmaları Hızlandı

HRÜ’de Özel Öğrenciler İçin Engelsiz Kampüs Çalışmaları Hızlandı

Yükseköğrenim Kurumları Engelliler Dayanışma ve Koordinasyon Yönetmeliği kapsamında, Harran Üniversitesi’nde Engelli Öğrenci Birim Koordinatörlüğü kuruldu.

Koordinatörlüğün çalışma usul ve esaslarının belirlendiği birim yönergesi hazırlanarak üniversite senatosunca onaylandı. Bu yönerge doğrultusunda koordinatörlük bünyesinde birim komisyonu oluşturularak üniversitedeki tüm birimlerde akademik öğrenci temsilcileri belirlendi.

Harran Üniversitesi’ndeki tüm öğrencilerin eşit hak ve imkânlar ile öğrenim gördüğü, öğrencinin ihtiyacına göre uyarlanmış akademik, sosyal, kişisel, mesleki hizmetlerin aktif şekilde sunulduğu bir üniversite olma ve farklı disiplinlerle yapılacak akademik/sosyal çalışmalar ile yenilikçi bir rol üstlenmeyi hedefleyen Engelli Öğrenci Birim Koordinatörlüğü, bu doğrultuda Harran Üniversitesi’nde öğrenim gören özel gereksinimli öğrencilerin hizmetlerden yararlanabilmesi için “Hizmet Başvuru Formları” hazırlamış ve WEB sitesini aktif hale getirmiştir. (http://engelsiz.harran.edu.tr/tr/formlar/ilgili-formlar/)
Üniversitemizde kayıtlı özel gereksinimli öğrencilerin yararlanabilmesi için “Öğrenci Kılavuzu” ve akademik-idari personele koordinatörlüğün hizmetleri hakkında bilgi vermek, farklı engel gruplarına yönelik temel bilgileri ve öğretimsel uyarlamaları sunmak için “Akademik ve İdari Personel Kılavuzu” hazırlanmıştır.

(http://engelsiz.harran.edu.tr/tr/kilavuzlar-ve-oneriler/ogrenci-kilavuzu/ )
(http://engelsiz.harran.edu.tr/tr/kilavuzlar-ve-oneriler/akademik-ve-idari-personel-kilavuzu/)

Uzaktan eğitimde erişilebilirlik kapsamında, üniversitemizde hizmet veren Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (HARUZEM) tarafından sisteme “uyarlama talep formu” ve alt yazılı videolar eklenerek, sistemin ekran büyütme ve seslendirme özelliği aktif edilmiştir.

Ayrıca Osmanbey Kampüsü içerisindeki El-Battanȋ Kütüphanesinde Erişilebilir Kaynak Ofisi kuruldu. Bu ofiste, görme engeli olan ve az gören öğrenciler için tam donanımlı sesli/altınokta kabartmalı ve büyütmeli çalışma istasyonu bulunmaktadır. Ayrıca, sesli okuma sistemine ve basılı kaynakları sesli kaynağa dönüştürmeye ihtiyaç duyan diğer öğrencilerimiz de bu çalışma istasyonunu kullanabilmektedirler.

Kurulan Engelli Öğrenci Birim Koordinatörlüğü ilk bilgilendirme toplantısını online olarak gerçekleştirdi. Toplantıya, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Demir, Engelli Öğrenci Birim Koordinatörlüğünün komisyon üyeleri ve akademik birim temsilcileri katıldı.

harran.edu.tr

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş