HEYAD Başkanı Hüseyin Ayhan: Engelliler Aç Bırakılıyor!

HEYAD Başkanı Hüseyin Ayhan: Engelliler Aç Bırakılıyor!

Hasta ve Engelliler ile Yakınları Hakları Derneği (HEYAD) Başkanı Hüseyin Ayhan, engellilere ve yaşlılara verilen maaşların bu ekonomik şartlarda çok az olduğunu, engellilerin geçinemediğini ve aç bırakıldığını söyledi. Asgari ücretin 11 bin 402 TL olarak açıklanmasından sonra en yüksek engelli aylığı 3 bin 497 TL, 65 yaş aylığı ise 3 bin 490 TL oldu.

Engelli ve yaşlı bireylerin maaşlarının, asgari ücretin çok altında kaldığını söyleyen HEYAD Başkanı Hüseyin Ayhan, “Açlık sınırının çok altında bir maaş bu. Engellileri ve yaşlıları düşünen yok. Bu resmen alın açlıktan ölün demek. Dezavantajlı olan bireyleri daha da dezavantajlı hale getirmek ne kadar doğru? Bu konuda düzenlemelerin yapılması gerekiyor” dedi.

“Hayatlarına engel olmayalım”

Engelli ve yaşlı bireylerin yapılan zamlar karşısında çok zor durumda kaldığına değinen Ayhan, “Antalya’da kiralar çok pahalı, ayrıca buna zamlar da eklendiğinde engelli bir bireyin bu maaşla geçinebilmesi mümkün değil. Çok geçinebiliyorlarsa onlar ayda 3 bin 500 TL ile geçinmeyi denesin, bakalım geçinebiliyorlar mı? Kendilerinin geçinemeyeceği bir şeyi vatandaştan istemenin lüzumu yok. Engelli bireyler zaten birçok sağlık sorunu yaşıyor. Toplumsal sorun yaşıyor ama bir de ekonomik sorun yaşamasınlar. Onların hayatına bir engel de biz koymayalım. Bu konunun mecliste acilen gündeme gelmesi lazım” diye konuştu.

“Engellilerin özgüveni düşüyor”

Engellilerin yaşadığı birçok konuyu gündeme getirmek için HEYAD olarak çalışmalar yaptıklarını söyleyen Ayhan, “Dernek olarak 2018’den bu yana birçok çalışma yaptık. Yeri geldi meclise giderek dikkat çektik. Yeri geldi ‘engelli raporu’ hazırladık. Ancak engelli bireylerin yaşadığı sorunlara çözüm üretmekte çok yavaş ilerleyen bir yönetim sistemi var. Biz dezavantajlı olan her kesimin sorunlarına çözüm istiyoruz. Özellikle ekonomik olarak rahatlayan bireylerin kendine olan güveninin geldiğini bizzat gördük. Psikolojilerinde düzelmeleri görebiliyoruz. O yüzden bu maaşların düşüklüğünün engellilerin psikolojisine çok kötü etkileri oluyor. Özgüvenleri zedeleniyor” dedi.

antalyaekspres.com.tr

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş