Hasta ve Yaşlı Öz Bakımına Destek Olacaklar

Hasta ve Yaşlı Öz Bakımına Destek Olacaklar

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, hasta ve yaşlı bakımı yapmak zorunda kalan bireylere yönelik açtığı “Hasta ve Yaşlı Öz Bakımı” eğitim kursu tamamlandı.

Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı, evde bakım hizmetlerinden yararlanan vatandaşlara daha nitelikli hizmet vermek için çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda Hasta ve yaşlı öz bakımına destek olacakların eğitim kursu düzenlendi.

Kursta; yaşlılığın tanımı ve özellikleri, yaşlıların rehabilitasyonu ve ihtiyaçları, yaşlıların günlük bakımı, hastanın gereksinimleri ve hijyen kuralları, hasta ünitesi ve hasta yatağı ile ilgili uygulamalar, yatak yarası tedavisi ve korunma yolları, sürgü, derece, nabız ve solunum, hastayı rahatlatma teknikleri ve kullanılan araçlar, hasta ve yaşlılarda beslenme, pansumanlar, kanamalar ve ilk yardım, suni teneffüs ve kalp masajı gibi çeşitli konuları işlendi.

Uygulamalı ve teorik bilgilerin verildiği ve bir ay süren kursu başarıyla tamamlayan 95 öğrenciye Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı sertifika verildi.

Sertifika alan kursiyerler, hastane, huzurevi, bakımevi, rehabilitasyon merkezleri ve evlerde çalışma imkânı bulabilecek.

“Kursiyerler Uygulama Yaptı”

Kursu başarıyla tamamlayanlar kursiyerler, eğitmenleri eşliğinde yaşlı ziyaretleri gerçekleştirdi. Yaşlıları evlerinde ziyaret eden kursiyerler Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan hediye paketlerini yaşlılara ulaştırdı.

Kursiyerler, yaşlıların bakımını yaparak tansiyon, şeker, nabız gibi sağlık kontrollerini de gerçekleştirdi.

“Yeni Kurs Dönemi İçin Kayıtlar Devam Ediyor”

Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı, yeni dönemde açacağı Hasta ve Yaşlı Öz Bakımına Destek Olacakların Eğitim Kursu için kayıt almaya devam ediyor.

Kurstan faydalanmak isteyenler Koşuyolu Kadın Yaşam Merkezi’ne şahsi olarak başvurup kayıt yapabilecek.

diyarbakir.bel.tr

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş