Gözlerle Çalınabilen Erişilebilir Enstrüman

Gözlerle Çalınabilen Erişilebilir Enstrüman

Müziğin tüm dilleri aşan bir dil olduğu söylenir. Ancak geleneksel araçlar her zaman olması gerektiği kadar kapsayıcı değildir. Artık klasik müzik dünyasının resmen tanıdığı yeni bir enstrüman, müzik sahnesinin önünü eşi benzeri olmayan bir şekilde açmak üzere.

26 yaşındaki Alessandro Vazzana, beş yaşından beri müzik çalıyor. Önce piyano, sonra gitar ve davul.
Doğduğundan beri engelli, elektrikli tekerlekli sandalye kullanıyor ve ellerini kullanma yeteneğinde bir düşüş görüldü. İletişimi etkileyebilecek bir öğrenme güçlüğüne neden olan Kırılgan X sendromuna sahip, ancak müzik sevgisini etkilemiyor.

Enstrümanlarını çalmak fiziksel olarak çok zorlayıcı hale geldiğinde, müziği bir kez daha erişilebilir kılan tamamen dijital bir enstrüman olan Clarion ile tanıştı.Clarion aslında istediğiniz herhangi bir enstrümanın sesini taklit edebilen ve iPad’ler de dahil olmak üzere teknoloji üzerinde çalışan bir yazılımdır, ancak bu onu daha aşağı bir enstrüman yapmaz.

Open Up Music’ten Barry Farrimond-Chuong, arkasındaki tasarımcılardan biri ve Clarion’u “bir kemanın ahşaptan yapıldığına benzer bir yazılım” olarak tanımlıyor.”Çoğu müzik enstrümanını çalmak için iki el ve çok hünerli on parmak gerekir,”; Tümüne Erişim podcast’inde anlattı. Ancak Clarion’la “vücudunuzun en fazla yetkiye ve kontrole sahip olduğunuz kısmıyla” oynarsınız. Bu, gözler, eller, kumanda kolları ve hatta hareketli kameraların yardımıyla tek bacak olabilir.

“Bazı genç müzisyenler için bu, kontrolü elinde tutmakla müziğin pasif alıcıları olmak arasındaki farktır,”; diyor.

Barry Farrimond-Chuong gülümseyen yüzü ile elindeki tabletten yazılım uygulama örneğini gösteriyor.

Allessandro, kablosuz işaretleme cihazını kontrol etmek için kafa hareketini kullanıyor. En iyi Clarion oyuncularından biri olarak kabul ediliyor ve daha önce Londra’daki Barbican’da ve Bournemouth Senfoni Orkestrası’nda sahneye çıktı.

“Başkalarıyla harika müzik çalmaktan keyif alıyorum”; Alessandro diyor. “Grubun bir parçası olmak muhteşem.” Oyuncular, geleneksel müzik notalarını kullanmak yerine, müziği ek nüanslarla bloklar halinde oluşturarak kendi görsel temsillerini yaratırlar. Bir bloğun alt kısmı sessiz, üst kısmı gürültülü olabilir ve bireyler ilerledikçe vibrato ve diğer süslemeler ekleyebilirler, bu da beceri ve pratik gerektirir.Önceden programlanmış olabilir ancak Clarion, “geleneksel bir müzik enstrümanıyla aldığınız aynı tehlike duygusuyla” gerçek zamanlı olarak çalınır; Barry diyor. “Her türlü hatayı duyabilirsiniz.”
Barry, ülke çapında 60 orkestrayı yöneten Open Up Music’in ve “eğer önlerinde hiçbir engel olmasaydı müzik alanında kariyer sahibi olabilecek genç müzisyenler için” Ulusal Açık Gençlik Orkestrası’nın (NOYO) arkasında yer alıyor.

Alessandro NOYO’da çalıyor ve yazılım, klarnetinin farklı orkestra bölümlerine uyum sağlamasına ve bunları taklit etmesine olanak tanıyor, ancak oyuncular daha fazlasını istiyor. “Kendi sesini arayan bir enstrüman”; Barry, seslerle dolu bir odada kendi bireyselliğini bulmanın ona bir enstrüman olarak uzun ömür vereceğini bildiğini söylüyor. Geleneksel orkestralarda şu anda hangi sesin eksik olduğunu görmek için Clarion müzisyenleri, bestecileri ve profesyonel orkestralarla birlikte çalışıyor.

Barry şöyle diyor: “Büyük resim şu ki, eğer Clarion’un kendi sesi varsa, besteciler Clarion gerektiren müzik parçaları yazabilirler, o zaman orkestralar onu çalmak isteyecektir ve bu da istihdam yaratır.”
Şu anda İngiltere Sanat Konseyi, profesyonel müzisyenlerin yalnızca %1,8’inin engelli olduğunu, buna karşın Birleşik Krallık’taki engelli çalışanların sayısının %19 olduğunu söylüyor. Ancak bu ay, Clarion’un ciddi bir araç olarak nasıl meşrulaştırılacağına dair tartışmaların ardından profesyonel sektöre doğru bir adım daha attı.

Kraliyet Müzik Okulları İlişkili Kurulu (ABRSM), Clarion’u ailesine kattı ve 2024 Baharından itibaren oyunculara keman ve flüt gibi geleneksel enstrümanlarla uyumlu Açık Müzik Değerlendirmeleri sunacak.
Pek çok kişi müzik notalarını gamlarla ve deşifreyle hatırlayabilir. Açık Müzik Değerlendirmeleri çok daha serbest akışlıdır. Müzisyenler kendi seçtikleri repertuvarı icra ederler ve başarılı ya da başarısız olmak yerine yapıcı geri bildirim alırlar. Müziğe geri dönenler veya konserlere hazırlananlar arasında popüler oldu.

ABRSM’den James Risdon, Açık Müzik Değerlendirmelerinin “çok olumlu, canlandırıcı, olumlu bir deneyim olacak şekilde tasarlandığını” söylüyor; ve müzisyenin gelişmeye devam edebilmesi için yapıcı geri bildirim sağlamak. Değerlendirme kurullarının altın standardı olarak kabul edilen ABRSM, teklifine Clarion’u eklemeyi düşünürken, kimlerin katılmakla ilgilenebileceğini görmek için 600 sınav görevlisine ulaştı ve olumlu yanıtların sayısı karşısında şaşırdı. Değerlendiricileri eğitirken, denetçilerin Clarion çalma fırsatına sahip olmalarını ve müzisyenin büyümeye devam edebilmesini sağlamak için yalnızca olumlu değil yapıcı olması gereken geri bildirim ve yorumların anlaşılmasını sağlamak için büyük özen gösterildi.

James şunları söyledi: “Hassas ve uygun geri bildirim sağlamanın yanı sıra, sınav görevlilerinin engelli bir kişinin yeni bir enstrüman üzerinde performans sergilediğini görmeleri nedeniyle o anın duygularına kapılmalarına karşı önlem almak istedik.” Open Up Music ve ABRSM, Clarion’un eninde sonunda daha geleneksel derecelendirme sistemine geçeceğinden emin; ancak öncelikle kendine ait bir müziğe ihtiyacı var. Şu anda bir repertuar mevcut değil ancak ABRSM, Besteci Mentorluk Programındakileri yazmaya teşvik ediyor. Bu, Michael Betteridge’in yakın zamanda Alessandro ve NOYO için yaptığı bir şey. Michael, fotoğrafın “bu kadar etkileyici ve bu kadar güzel olması karşısında şaşkına döndüğünü” söylüyor. enstrüman “cümle ve doku açısından fırsatlara” sahipti. James bunun “heyecan verici bir yolculuğun başlangıcı” olduğundan emin; Clarion “ruhunu ve sesini buldukça” daha iyi olmaya hazır.

Clarion şu anda Open Up Music’in programları aracılığıyla mevcut, ancak 2024’ten itibaren müzik yapımıyla ilgilenen herkesin kullanımına sunulacak ve Barry bunun nereye varacağını görmek konusunda çok istekli.
“Orkestranın dışında patlamasını izlemeyi gerçekten sabırsızlıkla bekliyorum.” Bir ska grubunun veya DJ’in bunu kullandığını görmek istiyorum.”

Kaynak: BBC

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş