Görme Problemi Yaşayan Ünlü Ressamların Dünyası Kitaplaştırıldı

Görme Problemi Yaşayan Ünlü Ressamların Dünyası Kitaplaştırıldı

Ünlü ressamların sahip olduğu göz hastalıklarının eserlerini nasıl etkilediğini eğlenceli bir dille anlatan resimli kitap ‘Müzede Gördüklerime İnanamayacaksın’ raflardaki yerini aldı. Monet, Degas, El Greco, Rembrandt ve Van Gogh gibi ünlü ressamların yer aldığı kitabın gelirleri ‘Çocuklar Kitaplarla Buluşsun Diye’ projesi kapsamında görme engelli çocuklar yararına kullanılacak.

Melike Kapıcıoğlu tarafından kaleme alınan, Şule Coşkun Balmumcu tarafından çizilen ‘Müzede Gördüklerime İnanamayacaksın’ çocukların ve yetişkin sanatseverlerin beğenisine sunuldu. 2018’den bu yana, çocukları nitelikli yayınlar aracılığıyla eğitimlerini desteklediklerini belirten Dünyagöz Vakfı Başkan Yardımcısı Demet Kapıcıoğlu Melik, kitapların satışından elde edilen tüm gelirin, ‘Çocuklar Kitaplarla Buluşsun Diye’ projesi kapsamında görme engelli çocuklar için bastırılan Braille kitaplara aktarıldığını söyledi.

“Alya, ünlü ressamların atölyelerine konuk oluyor”

Kitapta, ana karakter Alya’nın müze gezisinde sihirli bir yolculukla ünlü ressamların atölyelerine giderek, ressamların göz hastalıklarından kaynaklı görme sorunlarının eserlerine nasıl yansıdığını sorgulaması anlatılıyor. Zorlukları olsa da farklılıklarımızın bizi biz yapan en önemli özelliğimiz olduğu vurgulanan kitapta ünlü ressamlardan; Monet, Degas, El Greco, Rembrandt ve Van Gogh, Alya’yı atölyelerine misafir ederek, merak ettiği tüm sorularına cevap veriyor.

DHA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş