Görme Engelliler Kızılay’da Kaldırılan İzli Yollarda Sessiz Eylem Yaptı

Görme Engelliler Kızılay’da Kaldırılan İzli Yollarda Sessiz Eylem Yaptı

Görme engelliler, Kızılay’da kaldırılan sarı renkli hissedilebilir yüzeyli iz yollardan arta kalanlar üzerinde 4 saat boyunca ayakta durarak, sessiz eylem yaptı. AKTİFGÖR Başkanı Şerafettin Hasanoğlu “Yolumuzu arıyoruz. İz yollar bizim için çok önemli” dedi.

Ankara’daki görme engelli bireylerin oluşturduğu Engellenmemek İçin Mücadeleye Devam Platformu, hissedilebilir yüzeyli iz yollar konusuna dikkat çekmek amacıyla Kızılay’da sessiz eylem yaptı. Görme engelli 10 vatandaş, önceki yıllarda Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yenisi yapılmak üzere sökülen Ziya Gökalp Cadddesi’ndeki sarı renkli hissedilebilir yüzeyli iz yollardan arta kalan 7-8 metre uzunluğundaki alanda toplandı. Yanlarında getirdikleri sarı renkli ipe tutunarak iz yol üzerinde dizilen vatandaşlar saat 13.00’ten 17.00’ye kadar slogan atmadan, ayakta durdu ve yanlarından geçenlere broşür dağıttı. Hissedilebilir yüzeyli iz yolların, kendileri için önemine dikkat çeken Aktif Görme Engelliler Derneği (AKTİFGÖR) Başkanı Şerafettin Hasanoğlu, Hürriyet Ankara’ya şunları söyledi:

YENİDEN YAPILANA KADAR EYLEME DEVAM

“Sessiz bir eylemdi. Slogan atmadık ancak sloganımızı broşürler ile duyurmaya çalıştık, ‘Yolumuzu arıyoruz’. Ankara’da kaybolan iz yolların yeniden yapılması, proje kapsamına alınması için sesimizi duyurmaya devam edeceğiz. Maalesef kaldırım mobilyası dediğimiz direk, tabela, otobüs durakları, canlı ağaçlar dahil gelişi güzel kullanıldığından kaldırımların karışık olduğu bir ülkede, görme engelliler için iz yolların önemine dikkat çekmek istedik.

PROJE KAPSAMINA ALINIP, ÇÖZÜLMELİ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ‘Vatandaşa zarar vermeyecek, kaygan olmayan, olumsuz hava koşullarında kalkmayacak malzemeyi kullanın’ diyor. Belediyeler de bundan dolayı daha önce kaldırımlara yapıştırdıkları plastik iz yolları kaldırdılar ancak yerine yenilerini yapmadılar. Belediyelerin, proje kapsamına alıp, ivedi şekilde çözmesi gerekiyor. Ankara başta olmak üzere hiçbir şehirde belli bir kaldırım düzeni yok. İz yollar bizim için çok önemli. Çünkü onlar sayesinde yolumuzu karıştırmıyoruz.”

ÇÖZÜM İÇİN GÖRÜŞECEĞİZ

Öte yandan Engelliler Konfederasyonu Ankara İl Engelli Meclis Başkanı Veysi Sayın ise, “Arkadaşlarımızı sonuna kadar destekliyoruz. Yani problem aşamasında direkt bize bildirilen bir durum yok. Eğer öyle olmuş olsa çözüm için biz belediyelerle, diğer üst makamlarla direkt görüşme sağlıyoruz. Ancak iz yollar konusunda ne kadar mağdur olduklarını biliyoruz. Büyükşehir Belediyesi daha önce onları kısmi olarak yapmaya devam ettiklerini belirtmişti. Son eylemin ardından arkadaşlarımız ile tekrar görüşüp, çözüm noktasında ‘neler yapabiliriz’ diye konuşacağız” ifadelerini kullandı.

Hürriyet

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş