Görme Engelliler İçin Sesli Menü Projesi Engelleri Kaldırıyor!

Görme Engelliler İçin Sesli Menü Projesi Engelleri Kaldırıyor!

“Görme Engelliler İçin Sesli Menü” Projesi, dijital menü kare barkod sayesinde hem Covid-19 sonrası teması azaltıyor hem de sesli menü özelliği ile görme engelli kişilerin de menüyü öğrenebilmelerini sağlıyor. JCI Avrasya, Mangodo Digital ile geliştirdiği dijital menü yazılımı ile cafe, restoran ve turizm işletmelerinde teması azaltan yeni nesil bir çözüm sunuyor.

1917 de kurulan, Birleşmiş Milletler bünyesinde özel danışman statüsünde yer alan ilk sivil toplum kuruluşu olan, dünya çapında 128 ülkede, 5 bin şubesi, 200 bini aşkın üyesiyle faaliyet gösteren küresel platform Junior Chamber International (JCI), 198’ den bu yana Türkiye’de, “JCI Türkiye – Genç Liderler ve Girişimciler Derneği” olarak faaliyet gösteriyor. 2004’te kurulan JCI Avrasya, JCI Türkiye’nin 24 şubesinden biri olup, JCI Dünya Başkanı çıkaran JCI Türkiye’deki ilk ve tek şube. 2015 JCI Dünya Başkanı İsmail Haznedar, 2008 JCI Avrasya şube başkanıdır. JCI Avrasya vizyoner üyeleri ve yaptığı projelerle her zaman öncü bir şube olmayı başarmıştır. 2020 JCI Avrasya şubesi başkanı Filiz Tüfek ise, bu yıl Mangodo Digital Ajans sahibi, JCI Avrasya Baş Başkan Yardımcısı Emine Zerrin Şakır ile yine öncü bir projeye imza attı.

“Görme Engelliler İçin Sesli Menü” Projesi, dijital menü kare barkod sayesinde hem Covid-19 sonrası teması azaltıyor hem de sesli menü özelliği ile görme engelli kişilerin de menüyü öğrenebilmelerini sağlıyor. Görme engelli bireyler menüyü bilmedikleri zaman hep aynı yiyeceği sipariş ediyorlar. Ses hassasiyetleri yüksek olduğu için, onların duyma alışkanlıklarına yönelik bir adım atıldı. JCI Avrasya’nın Görme Engelli üyesi Şebnem Karakuş da seslendirmeyi yapıyor. Projenin en anlamlı olan tarafı ise; Kadın görme engelli bireylerden oluşacak, seslendirme havuzu oluşturarak, menü seslendirmeleri yaparak evlerinden para kazanmalarını sağlamak. Yani, Kadın görme engelliler için istihdam yaratmak hedeflendi.

Pandemi süreciyle birlikte sosyal mesafe kuralları ve minimum temas önem kazandı. Menüler, müşteri ve işletme çalışanlarının en çok temas ettiği yüzeylerden biri. JCI Avrasya, Mangodo Digital ile geliştirdiği dijital menü yazılımı ile cafe, restoran ve turizm işletmelerinde teması azaltan yeni nesil bir çözüm sunuyor. Restoran, cafe, bar, otel gibi tüm işletmelerin kullanabildiği dijital menü uygulaması, cep telefonlarından QR kodu okutularak menülere hızlı ve kolay bir şekilde ulaşılmasını sağlıyor. Aynı zamanda menü seslendirilerek hem görme engellilerin hem de isteyen vatandaşların menüyü dinleyerek kullanma fırsatını onlara sunuyor. JCI Avrasya, Mangodo Digital ile yapılan partnerlik sayesinde Görme Engelliler İçin Sesli Menü projesini hayata geçirdi ve topluma Engelsiz Menü kazandırdı.

Görme engelliler, görme engelliler için seslendirilecek

JCI Avrasya, Mangodo Digital ile yaptığı işbirliği sayesinde dijital menüye ses eklenebiliyor. Böylelikle görme engelli müşterilerin de menüye kolaylıkla erişimini sağlıyor. JCI Avrasya Başkanı Filiz Tüfek işbirlikleri hakkında şu bilgileri paylaşıyor: “Genç Liderler ve Girişimciler Derneği – JCI uluslararası ve 18 ila 40 yaş genç lider ve girişimcilerin olduğu bir dernek. Mangodo Digital ile yapmış olduğumuz işbirliği sonucunda menülere menü seslendirmesi ekleyeceğiz. Böylelikle görme engelliler de menü içeriklerine hakim olabilecekler. Bu önemli bir nokta. Çünkü menüyü bilmedikleri için genelde hep aynı siparişleri veriyorlar. İşin bu kısmının mentörlüğünü, JCI Avrasya üyesi, görme engelli bir arkadaşımız olan Şebnem Karakuş¸ yapacak. Seslendirme havuzu oluşturarak elde edilen gelir ile görme engelli istihdamına katkıda bulunuyor. Bu projeyi zincir cafe, restoran ve otellerin sahipleniyor olmasını çok değerli buluyoruz.

Genç liderlerin görme engelliler için sesli menü projesi McDonald’s ile hayata geçti

McDonald’s lezzetleri görme engelliler için seslendirildi McDonald’s Türkiye, görme engelli bireylerin hayatını kolaylaştıracak ‘Sesli Menü’ projesini hayata geçiriyor. Proje, görme engellilerin sosyal hayatta karşılaştıkları sorunları en aza indirmeyi hedefliyor. McDonald’s restoranlarında kapı ve bankolara yerleştirilecek QR kodu ile ürünler sesli olarak dinlenebilecek, hem hızlı hem de temassız sipariş verilebilecek. c Pazarlama Direktörü Elif Göktaş, JCI Avrasya ile geliştirilen projeyle ilgili “Görme engellilerin sosyal hayata katılımını kolaylaştırdığımız ve McDonald’s lezzetlerine diledikleri zaman erişebilmelerini sağladığımız için mutluyuz” dedi.

“Kadınlara istihdam yaratacağız”

JCI Avrasya Şube Başkanı Filiz Tüfek ise projeyle ilgili şunları söyledi: “JCI, 1917’den bu yana 128 ülkede 20 bini aşkın üyesiyle faaliyet gösteriyor. Biz de JCI Türkiye’nin 24 şubesinden biri olarak toplumun gelişimine pozitif katkı sağlamak için çalışıyoruz. McDonald’s Türkiye’yle böyle anlamlı bir projeye imza atmış olmayı çok değerli buluyoruz. Mangodo Dijital Ajansı’nın iş birliğinde ortaya çıkan proje sayesinde kadın görme engellilere istihdam yaratmayı da hedefledik. Görme engelli kadın bireylerden oluşacak seslendirme havuzu ile onlara evlerinden para kazandıracağız. Bu yönüyle de bizi çok mutlu eden bir proje oldu.”

Gastronomi Dergisi

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş