Görme Engelli Öğrenciler EBA’ya Giriş Yapamıyor

Görme Engelli Öğrenciler EBA’ya Giriş Yapamıyor

Eğitimde Görme Engelliler Derneği, üç gündür tüm görme engelliler EBA’ya girmek için bir görene bağımlı kaldığını aktardı.

Görme engelliler uzaktan eğitimin yürütüldüğü EBA’ya giriş yapamıyor. Çünkü EBA giriş ekranına konulan güvenlik kodunun sesli alternatifi yok.

Eğitimde Görme Engelliler Derneği Başkanı Emre Taşgın EBA’nın görme engelliler tarafından da erişilebilir olması için Milli Eğitim Bakanlığı ile çalıştıklarını belirtti.

“MEB’le epey de bir yol kat ettik aslında. Ama üç gün önce EBA’nın giriş ekranına konulan güvenlik kodu çıktı. Bu kodun sesli bir alternatifi yok.

Bu sesli alternatif olmadığı için de görme engelliler ekran okuyucularla giriş yapamıyor. Eğer o güvenlik koduna sesli alternatif konulsa sorun çözülmüş olacak. Diğer modülleri MEB’le birlikte çalışarak kullanılabilir hale getirdik. Korona süreci olmasa bu süreç devam edecekti.

“Daha kapsayıcı olmak için tüm paydaşlarla iletişim olmalı”

“Olağandışı bir süreçteyiz, hızlı bir aksiyon almak için uzaktan eğitim yürürlüğe konmaya çalışılıyor. Ama bu süreci daha kapsayıcı hale getirmek için tüm paydaşlarla iletişimi kuvvetli tutmak gerekiyor. Buna görme engelliler de dahil.

Görüntülerdeki sesli betimleme kısmı ile ilgili de biz MEB‘le bir çalışma yapmadık. O konuda da bir çalışma yapılması gerekiyor. Biz daha çok erişebilirlik süreci için çalıştık.

“EBA görme engelli çocuklar için önemli bir sosyal platform olacak”

Ama yine de öğretmenlerin gönderdiği ödevlere, videolara erişebilecek ve görme engelli öğretmen de öğrenciyle iletişim kurabilecek.

Bu olağandışı süreçte önemli bir problemi azaltacaktır.

Görme engelli çocuklar için EBA önemli bir sosyal platform olacak aynı zamanda. Olmaya da başlamıştı. Bizim erişebilirlik çalışmalarımız sonrası EBA’ya girişler artmıştı. Öğrenci ve öğretmen olarak da artmaya başladı. Ama üç günde o oran sıfıra düşmüş oalbilir.”

26.03.2020 – bianet.org

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş