Görme Engelli Liseli Şevval’den 30 Ağustos’a Özel Beste

Görme Engelli Liseli Şevval’den 30 Ağustos’a Özel Beste

Ankara’da, yüzde 90 görme engelli olan lise öğrencisi Şevval Koç (17), 30 Ağustos Zafer Bayramı için ‘Zafer Yolu’ adını verdiği marşı besteledi. Daha önce de yanan ormanlar için besteler yapan Koç, “Cumhuriyetin kazanıldığı topraklarda doğan birey olarak tabi ki Zafer Bayramımız gibi özel gün için beste yapmasam olmazdı. Hayallerinize inanın, asla kendinizden vazgeçmeyin” dedi.

Nazire ve Süleyman Koç çiftinin tek çocuğu, Ankara Güzel Sanatlar Lisesi 12’nci sınıf öğrencisi Şevval Koç, yüzde 90 görme engelli olarak dünyaya geldi. Müziğe olan ilgisiyle Koç, ilk eserini 9’uncu sınıfta yaptı.

“Yılın Engelsiz Müzik Sanatçısı Seçildi”

Toplam 23 bestesi olan Koç, aynı zamanda gitar, bağlama, piyano ve kanun çalabiliyor. Şevval, 2020 yılında Engelsiz Sanat Birliği’nce ‘Yılın Engelsiz Müzik Sanatçısı’ seçildi. Orman yangınları ile ilgili yaptığı bestelerle de dikkat çeken Koç, son olarak 30 Ağustos Zafer Bayramı’na özel marş besteledi. ‘Zafer Yolu’ adını verdiği eserini sosyal medya hesaplarından paylaşan Şevval, işitme ve görme engelliler için de ‘Erişilebilir Klip’ yayınladı.

“Söz ve Bestesi Bana Ait”

Müzik macerasına gitar çalarak başladığını belirten Şevval Koç, “Aslında beste yapmaya 9’uncu sınıfın 2’nci döneminde başladım. Biliyorsunuz; ormanlarımızın yandığı bir dönemden geçtik. Orman yangınlarımız için bir beste yapmak istedim, aslında onunla başladım. Cumhuriyetin kazanıldığı topraklarda doğan bir birey olarak tabi ki Zafer Bayramı’mız gibi özel bir gün için de beste yapmasam olmazdı. 1,5 aydır aklımda böyle bir plan vardı, sonrasında bunu hızlandırdım ve çalışmalar yaptım. Bazı küçük desteklerle bu şekilde bir müzik ortaya çıktı. Söz ve bestesi bana ait aslında. Düzenleme konusunda bir müzik öğretmenimden yardım aldım” dedi.

“Hayallerinize İnanın, Vazgeçmeyin”

Diğer milli bayramlar için beste yapacağını belirten Şevval Koç, “Hayallerinize inanın, asla kendinizden vazgeçmeyin. Mutlaka sizin de yapabileceğiniz ve kendinizi bu alanda usta haline getirebileceğiniz ya da profesyonelleşeceğiniz bir sanat, spor dalı vardır” diye konuştu.

Şevval Koç’un annesi Nazire Koç ise Afyonkarahisar’lı olduklarını, bu nedenle 30 Ağustos’un kendileri için farklı anlam taşıdığını dile getirip, kızı ile gurur duyduğunu söyledi.

DHA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş