Görme Engelli Gençler Eğitim Gördükleri Okula Öğretmen Oldular

Görme Engelli Gençler Eğitim Gördükleri Okula Öğretmen Oldular

Gaziantep’te yaşayan görme engelli gençler, eğitim aldıkları Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde öğretmen oldu. Üniversiteyi bitiren gençler daha sonra adım adım hayallerine koştular. Gaziantep’te ikamet eden Fatma Zeynep Emir ve E. T. üniversiteyi bitirince eğitim aldığı özel eğitim ve rehabilitasyon Merkezinde öğretmen oldu.

“Görmemek Bir Engel Değildir”

Görememenin sadece bir farklılık olduğunu belirten Fatma Zeynep Emir, ikinci evi olarak gördüğü okulunda işe başlamanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Emir, “Dünyayı görmemenin sıradan bir özellik olduğuna inanıyorum. Görmemem hiçbir şeyi başaramayacağım anlamına gelmez. Bir eksiklik ya da bir kusur olduğuna inanmıyorum. Aynı işi yaparken farklı yöntemler kullanıyoruz sadece. Üniversite de Psikolojik Danışman ve Rehberlik okurken hep bu günleri hayal ettim. Benim gibi olan özel çocuklara ders vermenin nasıl heyecan verici olduğunu sizlere anlatamam” dedi.

Eğitim gördüğü okulda özel eğitim öğretmeni olan E. T, “Özellikle benim gibi engelli olan arkadaşlarıma sesleniyorum; yılmasınlar, her şey inanmakla ve azimle oluyor. Hayatta çok şey yaşadık ve zorluklar gördüm ama yılmadım ve şu anda onun meyvesini aldım. Bize bu fırsatı sunan herkese sonsuz teşekkür ederim” diye konuştu.

“Benim ve arkadaşlarımın adı engelli listelerinde değil başarı listelerinin ilk sıralarda yer alsın”

Eğitim gördüğü okulda özel eğitim öğretmeni olan Fatma Zeynep Emir ve E. T., yazdığı mektupta engelli bir bireyin çektiği sıkıntıları dile getirerek başarı hikayelerini anlattı.

Mektupta şu ifadelere yer verildi:

Karanlığın ne demek olduğunu bilir misiniz? Anlatabilir misiniz bana satır aralarında. Sahi karanlık Nasıl tarif edilir hocam? Güneşin doğuşundan batışına kadar geçen süre midir? Benim için karanlık eğitim almadığım günlerden öncesidir. Dünyanın bin bir tonunu keşfedemediğim zamanlar da siz belli sayıda renkleri görebiliyorsunuz oysa benim için binlerce ton var hayatta. İlk başlarda neyin ne olduğunu bilmezdim. Çünkü annemin güzel gözlerini görememiştim. Evimi, yuvamı görmedim ya da pencereme konan kuşların ürkek bakışlarını. Karanlığın içinde bir ışık bulmam gerekliydi. Benim hikayem de hayatımın çiçeklendiği nokta da burasıdır. Çünkü ben gözleri doğuştan görmeyen bir genç kızım ve kader üniversiteyi bitirdiğimde tekrar beni hikayemin başladığı yere getirdi. Burada benim gibi özel çocuklara ışık tutacak bir öğretmen oldum.

Uzun bir iş arayış sürecim oldu. Sırf gözlerim görmüyor diye yüzlerce kapılar kapandı yüzüme. Oysa o özel çocukları en iyi anlayacak ve onlara yol gösterebilecek kişi bendim. Çünkü onların geçtiği yollardan, düşlerinden, umutlarından, hayal kırıklarından bende geçtim. Bizi bizden başka kim daha iyi anlayabilirdi ki? Ülkemizde yüzlerce rehabilitasyon merkezi var. Her biri sizin gibi bir arkadaşımızı işe alsa kaç hayat değişir düşünebiliyor musunuz? Bizim karanlığımıza bir mum yakmanızı diliyorum hocam. Sesimize ses olun, karanlık günlere bir umut ışığı olun. Benim ve arkadaşlarımın adı sadece engelli listelerinde değil başarı listelerinde ilk sıralarda yer alsın.

Görme engelli bireylerin yaşadığı sıkıntıları dile getirdiklerini belirten Necmettin Görgün, “Özel gereksinimli bireyler için özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi çok önemli onların hayatlarına çok önemli dokunuşlar yapıyor ve bugün yüzlerce belki binlerce çocuk bu sayede sosyal hayata kazandırılıyor. Bu kurumlarda eğitim alıp öğretmen olan bu gençlerin mektuplarını okuyup duygulanmamak elde değil. Orada bu özel çocuklarımızın hayatla nasıl mücadele ettiklerini yakından görüyoruz. Bu yüzden ne yapsak bu çocuklarımızın hayatına dokunabiliriz diye düşündük.” dedi.

Görgün, “Gören Eller ile Aydınlık Yarınlar Projesi” fikri işte bu aşamada ortaya çıktı. Proje kapsamında bu alanda üniversite eğitimi gören öğrencilerimizi işe alma kararı aldık. Türkiye genelinde yaklaşık 3 bin tane Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi mevcut. Her kurum 2 engelli bireye iş istihdamı sağlasa yüzlerce gencin hayatı kurtulur. Ama görüyorum ki sektörümüz bu anlamda maalesef zayıf. Kimse bu özel çocuklara iş vermiyor oysaki hepimiz evimize bu işten ekmek götürüyoruz” diye konuştu.

Toplumda binlerce engelli vatandaşın olduğunu ve bu vatandaşların dışlanmaması gerektiğini ifade eden Hadi Görgün ise, tüm engelli kişilerin başarılara ulaşması temennisinde bulunarak herkesin engellilere destek vermesi gerektiğinin altını çizdi.

Gaziantep Time

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş