Görme Engelli Depremzede Damlagül Yıldız Piyanist Olmak İstiyor

Görme Engelli Depremzede Damlagül Yıldız Piyanist Olmak İstiyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerde evleri hasar görünce ailesi ile Balıkesir’e taşınıp, burada güzel sanatlar lisesine başlayan doğuştan görme engelli Damlagül Yıldız (16), yeteneği ile dikkat çekiyor. Piyano, bağlama ve ney çalan Yıldız, “Duyduğum bir besteyi anında çalabiliyorum. Müzik kulağımın iyi olduğunu düşünüyorum. İleride iyi bir piyanist olmak istiyorum” dedi.

Damlagül Yıldız piyano önünde ney üflüyor.

Damlagül Yıldız piyano önünde ney üflüyor.

Kahramanmaraş’ta merkezli depremlerde, Gaziantep’te oturan Yıldız ailesinin de evi hasar gördü. Depremin ardından Halil Yıldız, eşi Özgül, çocukları Mustafa ve Damlagül ile Balıkesir’e taşındı. Evlerinden hiçbir eşya almadan kente gelen aile, yapılan yardımlarla kiraladıkları eve yerleşti. Doğuştan görme engelli Damlagül Yıldız’ın, Şahinbey Ticaret Odası Güzel Sanatlar Lisesi’nde olan kaydı, Balıkesir Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası Güzel Sanatlar Lisesi’ne alındı.

Gaziantep Güzel Sanatlar Lisesi yetenek sınavında 99,87 puan alarak birinci olan Yıldız’ın yeteneği, yeni okulunda da dikkat çekti. Yıldız, piyano eğitiminin yanı sıra bağlama ve ney derslerine de devam etmeye başladı. Küçük yaşlarından itibaren müziğe karşı ilgili olduğunu söyleyen Damlagül Yıldız, müziği duygularının dışa vurumu ve kendi hayal dünyası olarak değerlendirdiğini söyledi. Bir öğretmeniyle sohbeti sonrasında piyanoya karşı ilgi duymaya başladığını anlatan Yıldız, piyano çalarken huzur bulduğunu söyledi.

‘MÜZİK KULAĞIMIN İYİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM’

Müziğin kimi zaman kendisini neşelendirdiğini kimi zamanda duygulandırıp, ağlattığını vurgulayan Yıldız, “Bağlama, piyano ve ney çalıyorum. Çok küçük yaşlardan itibaren müzikle uğraşıyorum. Müzikle huzur buluyorum. Ne zaman moralim bozulsa ve kendimi üzgün hissetsem; hemen piyano başına oturup sevdiğim parçaları çalıyorum.

Görme engelli öğrenci Damlagül Yıldız bağlama çalıyor.

Görme engelli öğrenci Damlagül Yıldız bağlama çalıyor.

Hüzünlü olduğumda bağlamamı alıp, türküleri çalıyorum. Duyduğum bir besteyi anında çalabiliyorum. Müzik kulağımın iyi olduğunu düşünüyorum. İleride iyi bir piyanist olmak istiyorum” dedi.

Görme engelli Damlagül Yıldız piyano çalıyor.

Görme engelli Damlagül Yıldız piyano çalıyor.

Damlagül Yıldız’ın yetenekli ve özel bir öğrenci olduğunu belirten Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Süleyman Çalışır, “6 Şubat’ta ülkemizde yaşanan depremden sonra okulumuza nakil olan Damla, şu an müzik sınıfında eğitimine devam ediyor. Kitapları, piyanosu, tableti hasar gören evlerinde kalmıştı. Bakanlık ile iletişime geçtik. Kızımız, kitaplarına kavuştu. Bizler de Şahinbey Ticaret Odası Güzel Sanatlar Lisesi ile iletişime geçtik. Damla’nın oradaki ney, bağlama ve piyano öğretmenleriyle her an irtibat kurabilecek durumdayız” diye konuştu.

DHA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş

YORUMLAR

Wordpress (0)
Disqus ( )