Görme Engelli Bireyler, Ankara’da Farkındalık İçin Yürüdü

Görme Engelli Bireyler, Ankara’da Farkındalık İçin Yürüdü

Ankara’da görme engelliler, “Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası” kapsamında farkındalık yaratmak ve sorunlarına dikkat çekmek için yürüdü.

Gören Kalpler Eğitim Derneği üyesi görme engelliler, Melike Hatun Camii önünde toplanıp, Ulus’taki Atatürk heykeline kadar yürüdü. Saygı duruşunda bulunan grup, daha sonra İstiklal Marşı’nı okudu. Grup adına konuşan özel eğitim öğretmeni Dilek Bilgilier, “Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası”nda farkındalık yaratmak adına etkinliği gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bilgilier, “Beyaz baston eğitiminin küçük yaşlarda verilmesi gerekiyor. Görme engelli çocuklar ergenlik çağına geldikleri zaman arkadaşlarının kendileriyle alay edeceklerini, toplum tarafından dikkat çekeceklerini ve dışlanacaklarını düşünerek beyaz baston kullanmayı kabul etmiyor. Çocuklarımıza erken yaşta beyaz baston eğitimi verirsek çocuklarımızın özgüveni o kadar gelişir ve başarılı çocuklar olurlar. Görme engelliler de bu toplumun içerisinde varlar” dedi.

Gören Kalpler Eğitim Derneği Başkanı Erol Sayyıdan da “Aileler psikolojik ve sosyal anlamda desteklenmezse çocuğuna nasıl davranacağını ve nasıl yetiştireceğini bilmiyor. Bu Türkiye’nin çok önemli sorunlarından biri. Görme engelli çocukların hayatla tam anlamıyla bütünleşmelerini istiyoruz. Engelli olmayan akranlarıyla birlikte hayatın içerisinde olmalılar. Görme engelliler toplumla bütünleştikleri zaman çok mutlu oluyorlar. Kendilerine değer verildiğini ve toplum tarafından kabullendiklerini hissediyorlar” diye konuştu. Grup konuşmaların ardından dağıldı.

DHA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş