Fuat Oktay’dan Kanser İlacı Açıklaması

Fuat Oktay’dan Kanser İlacı Açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Sadece kanserli hücreyi yakalayan ve sadece o kanserli hücreyi yok edecek bir ilaç teknolojisi şu anda faz 1 aşamasını bitirmek üzere. Bu Türkiye açısından da çalışan arkadaşlarımız açısından da gurur duyulacak bir çalışma” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Pendik’te bulunan Teknokent İstanbul’u ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Oktay’a ziyaretinde Teknopark İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Yerebakan, Teknopark Genel Müdürü Bilal Topçu, yönetim kurulu üyeleri, araştırma geliştirme firması yetkilileri ve girişimciler eşlik etti.

Oktay burada teknopark içindeki araştırma geliştirme çalışmalarının yürütüldüğü kuluçka merkezinde girişimcilerden ürün ve hizmetler hakkında bilgi aldı.

Teknopark İstanbul Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri olan Siber Akıncılar ile de sohbet eden Fuat Oktay, Siber Akıncılardan Ömer Faruk Sönmez’den bir firmanın nasıl yazılım açığını bulduklarını anlattığı hikâyesini dinledi. Firmalar sunum yaparak geliştirdikleri ürün ve yazılımları anlattı.

Daha sonra burada açıklamalarda bulunan Oktay, kanser ilacına ilişkin, “Akciğer kanserine yönelik çalışmalarda faz 1 aşamasına gelen ilaçların burada çalışıldığına şahit olduk” dedi.

Oktay’ın açıklamaları şöyle:

“Projeleri Yerinde Görmeye Geldik”

“Bugün bizim 2053, 2071 teknoloji vizyonlarımızın şekillendiği merkezlerden birisindeyiz. İstanbul Teknopark, bütün Türkiye’de özellikle ARGE merkezlerinin, üniversitelerin, araştırma merkezlerinin ve özel sektörün bir araya gelebileceği fikri olanın, düşüncesi olanın, projesi olanın, o projeleri hayata geçirebileceği birbiriyle entegre çalışabilecekleri ve sadece Türkiye’ye değil, bulunduğu bölgeye değil, dünyaya teknoloji üretebilecek firmalarımızın, iş insanlarımızın, gençlerimizin çıkacağı merkezler oluşturduk. Bunlar yeni değil, teknoloji merkezlerimiz, teknoparklarımız, İstanbul Teknopark, onlardan birisi ama en özellerinden birisi bizde projeleri yerinde görmeye geldik. Son 10 yılına baktığımızda da en hızlı gelişen merkezlerimizden birisi. Biz bu anlamda bugün burayı ziyaret ettik. Ne tür projelerimiz var. Ne tür gerçekten bizim geleceğimizi şekillendirmek ile alakalı projelerimiz devam ediyor. Herhangi bir ihtiyaç var mı, biz nasıl motive edebiliriz diye geldik. Ama biz kendimiz motive olduk, ayrılıyoruz.

“Faz 1 Aşamasına Gelen İlaçların Burada Çalışıldığına Şahit Olduk”

İlaç firmalarımızı yakinen gördük. Özellikle kanser araştırmalarında ve akciğer kanserine yönelik çalışmalarda faz 1 aşamasına gelen ilaçların burada çalışıldığına şahit olduk.

Ve kısmet olursa da 2023 itibarıyla da faz 2 aşamasına gelen ilaçlar ki bunlar muhteşem çalışmalar. 5 tane kanserle ilgili tümörleri yok edecek ama dünyadaki halihazırdaki sistemlerden de farklı olarak teknolojilerden de farklı olarak akıllı kemoterapi diye ifade edebileceğimiz yeni yöntemlerin çalışıldığı bir merkezden bahsediyoruz.

Bunlara şahitlik ettik. Son derece de memnun olduk. Akıllı kemoterapiden kastım da tüm vücuda kemoterapi vermekten ziyade sadece kanserli hücreyi yakalayan ve sadece o kanserli hücreyi yok edecek bir ilaç teknolojisi şu anda hamdolsun faz 1 aşamasını bitirmek üzere. Bu Türkiye açısından da çalışan arkadaşlarımız açısından da gurur duyulacak bir çalışma.

Hem kemoterapi hem radyoterapi yine aynı alanda. Hastalarımız ve hasta yakınlarımız bunu çok yakinen bilirler. Hem Türkiye’de bütün dünyada da bu böyle aslında. Vücutta beliren bazı sıkıntılar, yaralar ve benzeri şeyler. Bunların giderilmesiyle ilgili dermatolojik ürünlerin geliştirilmesiyle ilgili çalışmalar muhteşem çalışmalar.

“Motor Geliştirmeyle Alakalı Çok Ciddi Projeler Var”

Motor geliştirmeyle alakalı çok ciddi projeler var. Motor geliştirmeden şu anda savunma sanayindeki motorlarımızdan ki bu Altay tanklarına kadarki gelen aşama, fırtına ve Altay tanklarına kadarki tüm aşamalardan bin beş yüz beygir gücü motorun üretilmesine kadar takvimlendirilmiş ve burada yapılan çalışmalar, MİLGEM’le ilgili çalışmalar ve diğer yine baktığımızda şu anda sondaj gemilerimizde, Fatih’te ve Abdülhamid Han’a on gün sonra teslim edilecek bir ürünü arkadaşlar bize getirdiler.

On gün sonra teslim ediyoruz diye. Bu da çok ilginç. Bunu zaten Cumhurbaşkanımızın Fatih gemisini ziyaretinde de Filyos’u ziyaretinde de görmüştük. Üç bin metre derinlikte Türkiye’de başka bir yerde olmayan yine Türkiye’de üretilen bu biraz önceki ürünü ifade ediyorum.

Robotik yani cerrahi bir müdahale gibi robotla üç bin metrede doğalgazın çıkarılmasını sağlayan bir teknolojiden bahsediyoruz. Bu merkezde çalışılan bir şey.

“Yeni Unicornlar”

Nihai arzumuz şu, ben gelirken ki bir başka arzum şu idi: Biz bugüne kadar biliyorsunuz altı tane unicorn çıkardık. Yani 1 milyar dolar seviyesine ulaşan startup’lar yeni başlayan girişimcilik. Altı tane çıkardık bunlardan.

Yeni unicornlarımız, yeni adaylarımız var mıdır? Bunu öğrenmek için de ben özellikle bugünkü ziyaretlerin amaçlarından birisi de bu idi. Hamdolsun bunu da görmüş olmaktan son derece mutlu oldum”

DHA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş