Faruk, Hayatındaki Engelleri Sanatla Aşıyor

Faruk, Hayatındaki Engelleri Sanatla Aşıyor

Aslen Ünyeli olan Faruk Altun engeline rağmen ayakta durarak yaşama sevincini Filografi sanatından alıyor. Sanatını belgeleyen 34 yaşındaki Altun, Halk Eğitim Merkezindeki kurslara katılarak kendini ispatladı ve 100’e yakın eser ortaya koydu. Başarılı sanatçının şimdiki hedefi ise Kendi gibi engelli bireylere kurs açmak.

Yıllardır karaciğer nakli bekleyen Faruk Altun, geçimini ise bu eserlerden elde ettiği gelirlerle sağlıyor. Faruk Altun öncesinde hobi olarak yapmaya başladığı bu işi zamanla sosyal medya üzerinden ticarete çevirdi.

“Benim Gibi Engelli Kardeşlerime Kurs Açmayı Planlıyorum”

34 yaşındaki Faruk Altun, bu sanatı diğer engelli bireylere de öğretmek için en kısa zamanda kurs açmayı hedeflediğini sözlerinde şöyle anlatıyor;

“Ben Faruk Altun 34 yaşındayım. Engelliyim, organ nakli bekliyorum. 4. Evre kanser hastasıyım. Filografi sanatıyla uğraşıyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığının Filografi sanatçısıyım. Belgelerimi bekliyorum. Belgelerim geldikten sonra benim gibi engelli kardeşlerime kurs açmayı planlıyorum”

“Filografi Sanatı Benim Ruhumu Besledi”

Kültür ve Turizm Bakanlığının sanatçısı olan Altun, babasını kaybettikten sonra duyduğu acıdan sonra kendini Filografi sanatıyla nasıl tedavi ettiğini şöyle anlatıyor;

“2013 yılında kanserden babamı kaybettim. Kaybettikten sonra bir ay boyunca uykusuz kaldım, uyuyamadım. Doktora gittiğimde ilaç tedavisi görmeye başladım. Sanki her şey çıkmaz bir durumun içine girmişti. Ne yapabilirim diye düşünürken ve internette gezinirken böyle bir sanat olduğunu gördüm, hoşuma gitti. Daha sonra Halk Eğitimde kurs açılacağını duydum. Hemen gidip kaydımı yaptırdım. Kursta 1 aylık eğitim aldım. Mantığını ve tekniğini 1 ayda zaten öğrenmiştim. 1 ay sonra kursun aşırı kalabalık oluşundan ve öğretmenimizin bizle özel olarak ilgilenememesinden dolayı kursu bıraktım. Kendim bir şeyler yapmaya başladım. Kendimi kötü hissettikçe sürekli bir eser yaptım. Sonuç olarak da uykum düzene girdi. Artık ilaçlarımı da bıraktım. Yani bu sanat benim ruhuma çok iyi geldi”

“Bu Sanat Bana Kültür ve Turizm Bakanlığının Sanatçısı Unvanını Kazandırdı”

Faruk Altun’a Filografi sanatının kendisine ne kazandırdığını merakla sorduğumuzda aldığımız cevap bizi çok tatmin ediyor. İşte Altun’un konuyla ilgili açıklamaları şöyle;

“Bu sanat bana öncelikle bir unvan kazandırdı. Kültür ve Turizm Bakanlığının sanatçısı oldum. Ardından çevrem genişledi, sosyalleştim. Filografiyi yaparken dikkatin çok önemli çünkü o çiviyi çakarken yanlış yere çaktığın zaman o tablonun geri dönüşü olmaz. Tablonuz artık çöp olur. Onun dışında teli sararken dikkatli ve doğru sarmanız gerekiyor. Renk uyumu da bir sanat için bir hayli önem taşır. Tel uyumu lazım. Eserlerimin konularına gelince genel olarak Osmanlı Arması, Kur’an’dan kelimeler var. Şuanda elimde çok az bir eserim kaldı. İnstagram sayfamdan siparişe göre yapıyorum. Kişiye özel eser yapıyorum. İnstagram adresim El Sanatı Ünye’dir. Buradan duyurulur. Son 3 yıldır sergi açmayı düşünüyorum. Fakat hastalığım sebebiyle bir türlü sergi açmak nasip olmadı. Sergi açmayı planlıyorum”

unyenethaber.com

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş