Eskişehir İl Sağlık Müdürü, Engelli Bireyleri Evlerinde Ziyaret Etti

Eskişehir İl Sağlık Müdürü, Engelli Bireyleri Evlerinde Ziyaret Etti

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge, müdürlük tarafından yürütülen “Sağlıkta Tüm Engelleri Kaldırıyoruz” projesi çerçevesinde hizmet verilen engelli bireyleri evlerinde ziyaret etti.

Ziyaretlerinde, bireylere geçmiş olsun temennilerini ileten Prof. Dr. Uğur Bilge, hastalar hakkında bilgi aldı. Kendine iletilen talepleri dinleyen Bilge, ziyaretinde genç yaşta vahim bir kaza sonucu engelli durumda olan bir bireye de akülü araç hediye etti.

Ziyaretler sonrası konuşan Prof. Dr. Bilge, “Amacımız dezavantajlı grup içerisinde bulunan bedensel engelli bireylerimizin sağlık hizmetlerine erişimlerinde pozitif ayrımcılık yaparak, engelli olmayan bireylerle eşit şartlarda yararlanmasını sağlamaktır. Amacımız “ulaşılamayana ulaşmaktır”. Kaliteli ve güvenilir sağlık hizmetini; toplumun çoğunluğuna ulaştıran, hasta ve hasta yakınlarının memnuniyetini sağlayan, bütüncül kalite anlayışı içerisinde toplumun değerlerine saygılı bir hizmet hedeflemektir” dedi.

“Müdürlüğümüz, engelli bireylerimizin görmeyen gözü, olmayan kolu, konuşmayan dili oluyor”

Engellilerin kamu hizmetlerinden yararlanmalarının önündeki zorlukların başında ulaşım, fiziksel çevre ve iletişim sıkıntıları geldiğini anlatan Prof. Dr. Uğur Bilge şöyle konuştu:

“Günümüzde yaşadığımız konuttan, kamusal yaşam alanlarına ve ulaşım araçlarına kadar tüm çevresel unsurların engellilerin özellikleri ve gereksinimleri dikkate alınarak tasarlanmasında düzenlemeler gereklidir. Bu projeyle müdürlüğümüz, engelli bireylerimizin görmeyen gözü, yürümeyen ayağı, olmayan kolu, konuşmayan dili oluyor. Bu birimde çalışan arkadaşlarımıza bu fedakar hizmetlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum”

Erişim zorluğu çeken engelli bireyler, sağlık kurumlarına 0 (222) 220 60 60 / 220 60 99 nolu telefonları arayarak engelli koordinasyon merkezine ulaşabiliyorlar.

Başak Gazetesi

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş