Erişilebilirlik Ödülleri Yarışması Yoğun İlgi Gördü

Erişilebilirlik Ödülleri Yarışması Yoğun İlgi Gördü

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıran tasarım ve ürünleri, proje ve uygulamaları desteklemek amacıyla düzenlediği “Erişilebilirlik Ödülleri” bu yıl yoğun ilgi gördü. Erişilebilirlik ödüllerine toplam bin 75 başvuru yapılırken, en çok başvuru “Erişilebilirlik Sosyal Sorumluluk Projeleri”, “Erişilebilir Tasarımlar ve Ürünler” ve “Erişilebilir Kamu Kurum ve Kuruluşları” kategorilerinde yapıldı.

Erişilebilirlik Ödülleri başvuruları, “Erişilebilir Tasarımlar ve Ürünler, Erişilebilir Dijital Uygulamalar, Erişilebilir Kamu ve Kurum Kuruluşları, Erişilebilir Üniversiteler, Erişilebilir Yerel Yönetim Hizmetleri, Erişilebilir İşyerleri, Erişilebilirlik Sosyal Sorumluluk Projeleri, Erişilebilirlik Alanında Bilimsel Çalışmalar ve Projeler ve Erişilebilir Medya İçeriği” kategorilerinde alındı. Sistem üzerinden toplam bin 75 başvuru yapıldı. En çok başvuru “Erişilebilirlik Sosyal Sorumluluk Projeleri”, “Erişilebilir Tasarımlar ve Ürünler” ve “Erişilebilir Kamu Kurum ve Kuruluşları” kategorilerinde yapıldı. Akademisyenler, ilgili kamu kurumları ve kuruluşları ve engelliler ve yaşlılarla ilgili sivil toplum kuruluşlarında görev yapan kişilerden oluşan jüri üyeleri, başvuru formlarını incelemeye başladı.

“Erişilebilir Türkiye, Engelsiz Yaşam için ben de buradayım”

Erişilebilirlik Ödülleri kapsamında tanıtım kampanyası düzenlenerek, tamamen erişilebilir (işaret dili tercümeli, yazılı ve sesli betimlemeli) gönderilerle sosyal medya hesaplarından paylaşımlar yapılıyor. Hazırlanan basılı/dijital afiş ve bilboardlar tüm illerde asıldı, ayrıca futbol, voleybol ve basketbol müsabakalarında basılı/dijital pankartlar yayınlandı. TV ve radyo spotları RTÜK aracılığıyla yayın kanallarına iletilmek suretiyle kamuoyu tanıtımı gerçekleştirildi ve yayınlanmaya başlandı. Bu tanıtımlar kapsamında ünlü oyuncular ve sunucuların “Erişilebilir Türkiye, Engelsiz Yaşam için ben de buradayım” videoları çekerek katkıda bulunmaları sağlandı. İsteyen herkes “Erişilebilir Türkiye, Engelsiz Yaşam için ben de buradayım” diyerek çekip sosyal medyasında paylaşacağı videolarla kampanyaya katılım sağlayabiliyor.

Videolar halk oylamasına açıldı

Başvuru sırasında halk oylamasına katılım talebi bulunup bulunmadığı da başvuru yapanlara soruldu. Katılmak isteyenlerin sisteme eklediği videolar halk oylamasına açıldı. 31 Aralık’a kadar devam edecek olan halk oylaması için başvurulara ait videolar Erişilebilirlik Ödülleri web sayfası olan erisilebilirlik@ailevecalisma.gov.tr adresinde kamuoyuna sunuldu. Dört günlük sürede yoğun ilgi gösterilen halk oylamasında 50 bini aşkın oy kullanıldı.

İhlas Haber Ajansı

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş