Epilepsililer: Devletten Destek Görmek Hakkımız

Epilepsililer: Devletten Destek Görmek Hakkımız

Epilepsi Yaşam Derneği Genel Başkanı Ebru Öztürk, İçişleri Bakanlığı desteğiyle önceki gün İstanbul’da düzenledikleri çalıştayda, ilgili sekiz bakanlıktan ne istediklerini tek tek sayarak açıkladı.

“Toplum Servisi”

Epilepsi Yaşam Derneği, İçişleri Bakanlığının desteğiyle önceki gün İstanbul’da bir çalıştay düzenledi. Dernek Başkanı Ebru Öztürk, geçen seneye kadar belediyelerden ya da devlet kurumlarından ekonomik destek alamadıklarını, iki derneği bu nedenle kapatmak zorunda kaldıklarını, seslerini de duyuramadıklarını belirtti. Geçen sene bir özel şirketin desteğiyle “ilk yardım videosu” çektiklerini anlatan Öztürk, İçişleri Bakanlığının desteğinin kendileri için çok değerli olduğunu vurguladı. Konuyla ilgili diğer sekiz bakanlıktan taleplerini açıkladı.

Epilepsi Yaşam Derneği’nin birinci talebi, Cumhurbaşkanlığı ve Bakanlar Kurulundan derneğin adının başına “Türkiye” kelimesinin getirilmesi.

“İçişlerine Teşekkür”

Dernek, “Ekonomik nedenlerle bugüne kadar adresi bile olmayan derneklerini yer sahibi yapan” İçişleri Bakanlığından bu desteğin devamını bekliyor. Ebru Öztürk, Bakanlık’tan, “Ankara’da uygun gördükleri bir belediye tarafından yer konusunda desteklenmelerini sağlayarak” desteği sürdürmesini talep etti.

Epilepsi Yaşam Derneği, yine İçişleri Bakanlığından, ülke genelinde şubatın ikinci pazartesi günü (Dünya Epilepsililer Günü nedeniyle) yapılacak seminerlere ilişkin, valiliklerin sağlık birimleri tarafından duyuru yapılmasını, böylece katılımın artırılmasını istiyor.

“Rafta Bekleyen 2 Proje”

Derneğin Sağlık Bakanlığından öncelikli talebi de ilk yardım konusunda toplumun bilinçlendirilmesi ve epilepsililere karşı “korkunun” giderilmesi için üzerine düşeni yapması. Bu amaçla, Epilepsi Yaşam Derneği’nin üç yıl önce başvuru yaparak talep ettiği “ilk yardım videosunun” çekilmesine destek verilmesi ve televizyonlarda yayınlanmasının sağlanması, somut bir öneri olarak raflarda bekliyor.

Sağlık Bakanlığından ikinci talep, epilepsinin engel derecesinin saptamasına bir standart getirilmesi. Ebru Öztürk, bu konuda her hastanede farklı sonuçlar çıktığına dikkat çekerek Bakanlığa şöyle seslendi:

“Size 5,5 yıl önce 2017 Temmuzda sunduğumuz ‘engel derecesinin saptanması’ konusunu içeren yönetmelik tasarısı önerimizin incelenmesini ve değerlendirilmesini, olması gereken verilerin saptanmasını rica ediyoruz”

“Okuldan Almaları Önleyelim”

Rehber öğretmenlerin bilinçlendirilerek epilepsili çocukların okullardan “alınmasının” önüne geçilmesi, anne babaların Milli Eğitim Bakanlığından öncelikli talebi. Ebru Öztürk, “Başta doğu illerimiz olmak üzere rehber öğretmenlerin bilgilendirilmesi için verdiğimiz projenin hayata geçirilmesi konusunda iş birliği talep ediyoruz” dedi.

Öztürk, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri bölümünden, halkın bilinçlenmesi ve intiharların azaltılması için yaptıkları çalışmalara daha fazla ailenin katılımını sağlamak konusunda yardım istedi. Bu amaçla illerde bulunan Engelli ve Yaşlı Hizmetleri İl Müdürlükleri ile iş birliği yapmalarının sağlanması gerekiyor.

Epilepsi Yaşam Derneği, halkın epilepsi konusunda bilinçlenmesi için hazırladıkları tiyatro oyununu farklı illerde gösterebilmek için de Kültür ve Turizm Bakanlığından destek istiyor.

“İşsizlikte 3 Katı Farkla Birinci”

Ebru Öztürk, işsizlikte diğer engellilerin üç katı farkla birinci sırada olan epilepsililer konusunda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile işbirliği yapmaya ihtiyaç duyduklarını belirtti. Öztürk, doğru iş sahalarının saptanması ve İŞKUR ile bunun uygulamaya geçirmeleri durumunda işsizlik sorununun büyük ölçüde çözüleceğini vurguladı.

Dernek, öğrencilerin doğru işlere, doğru mesleklere kanalize edilmesi konusunda Gençlik ve Spor Bakanlığından da destek bekliyor.

Epilepsi Yaşam Derneği’nin Dışişleri Bakanlığından da talebi var: “Türkiye Cumhuriyeti olarak, Türk Cumhuriyetlerini yanımıza almamız ve onları kucaklamamız gerektiği bilinciyle, diğer altı ülkede bulunan ‘epilepsililer derneklerine’ ulaşabilmek ve onlarla beraber daha güçlü bir çalışma ortaya çıkarabilmek için destek istiyoruz”

aydinlik.com.tr

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş