“Engelsiz Trabzon” Mobil Uygulaması Birçok Şehre Örnek Oluyor

“Engelsiz Trabzon” Mobil Uygulaması Birçok Şehre Örnek Oluyor

Trabzon’da özel gereksinimli bireylerin toplu taşıma araçlarını kullanırken sorun yaşamamaları için hazırlanan ve 6 ay önce hizmet vermeye başlayan ve Türkiye Akıllı Ulaşım Sistemleri Derneği (AUS TÜRKİYE) tarafından ödüle layık görülen “Engelsiz Trabzon” mobil uygulaması, ulaşımda engelleri kaldırmak isteyen illere örnek oluyor.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından “Engelsiz Trabzon” sloganı ile kent genelinde özel gereksinimli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak için çalışmalar yapılıyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Dairesi (TULAŞ) başkanlığınca görme engelli bireylerin toplu taşıma araçlarını kullanırken sorun yaşamamaları için görme engelli bireylerle birlikte özel toplu taşıma uygulaması geliştirildi.

Mobil üzerinden hizmet veren “Engelsiz Trabzon Mobil Uygulaması” ile kent genelinde görme engelli yolcular, binmek istedikleri otobüse bildirim gönderiyor ve otobüs şoförü engelli yolcunun hangi durakta beklediğini biliyor. Yapılan sesli uyarı sayesinde ise görme engelliler otobüslerinin durağa geldiğini yardıma ihtiyaç duymadan öğrenebiliyor. Ankara’da 6’ıncısı düzenlenen AUS Türkiye Ulaşımda Aklın Yolu Bir Yarışması’nda jüri özel ödülünün de sahibi olan uygulama birçok şehre örnek oluyor. Ulaşımda engelleri kaldırmak isteyen şehirlerin de kullanımına sunulan uygulama, kısa bir süre önce Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılmaya başlandı. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi de uygulamayı önümüzdeki günlerde devreye alacağını duyurdu.

Yıldız: “Tasarımı ve Konsepti Tamamıyla Bize Ait”

Engellilerin kimseye ihtiyaç duymadan seyahat edebilmelerinin önemli olduğuna vurgu yapan TULAŞ Genel Müdürü Samet Ali Yıldız, “Engelsiz Trabzon” mobil uygulaması ile ilgili yaptığı açıklamada, “Toplumun her kesimine kaliteli, erişilebilir ve konforlu hizmet sunmak için çıktığımız bu yolda yaptığımız çalışmaların gördüğü ilgiden memnuniyet duyuyoruz. Kıymet verdiğimiz projelerin başında gelen ‘Engelsiz Trabzon’ mobil uygulaması geçtiğimiz günlerde Ankara’da Akıllı Ulaşım Sistemleri Derneği’nin düzenlediği Ulaşımda Aklın Yolu Bir Projelerinde jüri özel ödülünü kazanmıştı. Bu ödülle beraber başarısını perçinleyen uygulamamız, şimdi de Türkiye geneline yayılmaya başladı. Trabzon’da geliştirdiğimiz, tasarımı ve konsepti tamamıyla şirketimize ait olan uygulamamız, geçtiğimiz günlerde Bursa’da kullanıma sunuldu. Uygulamamız önümüzdeki günlerde de Kahramanmaraş’ta devreye alınacak. Büyükşehirlerden her gün birçok misafirimiz, mobil uygulamanın sahadaki karşılığını görmek için bizleri ziyaret ediyor. Bu ilgi bize güç veriyor. Özel gereksinimli bireylerin ulaşım sistemlerindeki problemlerini kolaylaştırmak için yaptığımız projenin Türkiye genelinde kabul görmesi bizleri ayrıca mutlu ediyor” dedi.

DHA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş