Engelliler EKPSS ile Atanamamanın Üzüntüsünü Yaşıyor

Engelliler EKPSS ile Atanamamanın Üzüntüsünü Yaşıyor

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, “Türkiye’de ağır ekonomik koşullar ve fiziki yetersizlikler nedeniyle tam anlamıyla yaşama tutunmaya çalışan engelli vatandaşlar ve engelli sağlık personelleri tüm olumsuzluklara rağmen hazırlandıkları Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) sonunda atanamamanın üzüntüsünü yaşıyor.” dedi.

Tüm engellilerden gelen şikayet ve talepleri değerlendiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, 3 ayrı soru önergesiyle konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle iki, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle de ayrı bir soru önergesi hazırlayan Dr. Şevkin, 2012 yılında gerçekleşen ve 60 bin 367 engelli vatandaşın başvurduğu sınav sonrası 10 bin, 65 bin 927 adayın başvurduğu 2014 yılındaki sınav sonunda 9 bin, 2016 yılında yapılan ve 74 bin 425 adayın başvurduğu sınavdan sonra 8 bin 500 ve son 2018 yılında gerçekleşen ve 88 bin 832 adayın başvurduğu EKPSS’den sonra 3 bin 800 engelli vatandaşın kamuya atandığını hatırlattı.

“ATAMA KOTASI ARTTIRILMALIDIR”

26 Nisan 2020’de gerçekleştirilmesi planlanan ancak koronavirüs salgını nedeniyle 11 Ekim 2020 Pazar gününe ertelenen EKPSS’ye ise 85 binden fazla engelli bireyin başvurduğunu kaydeden Dr. Şevkin, “Başvuru oranına göre atama sayısının yetersizliği göz önünde durmaktadır. Bu kapsamda kamuda 2 yılda 2 kez olan EKPSS atama sayısı üçe, memur alım kotası da yüzde 3’ten en az yüzde 6 seviyesine çıkarılmalıdır” dedi.

CHP’li Dr. Şevkin,  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlandırılmasını istediği iki ayrı önergede şu sorular yer alıyor:

“Kamuda çalışan engelli bireylerin tam sayısı kaçtır? Engelli vatandaşlarımızın yüzdelik dilimde çalışma kotaları kaçtır? 2020 yılında kamudaki engelli kotasını en yükseltmeyi düşünüyor musunuz? Yılda iki kez ve yetersiz miktarda gerçekleştirilen atama sayısı bir yılda 3’e çıkarılacak mıdır? 2020 yılı içerisinde kota ve atama sayısı arttırıldığı takdirde bu haklardan 2018 yılında EKPSS’ye girmiş adaylar da faydalanacak mıdır? 2020 yılında engelli personel ataması gerçekleşecek midir? Gerçekleşecekse atanacak personel sayısı kaç olacaktır? Kamudaki engelli sağlık personeli oranını arttırmayı düşünüyor musunuz? 19 Kasım 2019 tarihinde yaptığınız açıklamada engelli atamalarını kotaları dolduğu sürece Aralık ayında gerçekleştireceğinizi ifade etmiş, ardından aynı yılın Aralık ayının son haftasında engellilerin kamu kurumlarına atanması için kura töreni düzenleyeceğinizi ifade etmiştiniz. Geçen bu süre zarfında engellilere yönelik kamuoyuna açıklamadığınız atama, herhangi bir düzenleme, iyileştirme çalışmanız oldu mu?”

“ENGELLİ SAĞLIKÇILARIN MAĞDURİYETİ GİDERİLSİN”

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi “ÖSYM” tarafından 2020 yılı EKPSS için başvurular tamamlandığını hatırlatan CHP Milletvekili Dr. Şevkin, yıllardan bu yana EKPSS memur alımlarını atamasız, kontenjansız geçiren özellikle engelli çevre sağlıkçılar ile diğer engelli sağlıkçıların mağduriyetlerinin 2020 yılı itibariyle son bulması gerektiğini dile getirdi.

Bu kapsamda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sunan Dr. Şevkin, dünyayı etkisi altına alan ve maalesef ülkemizde her gün yüzden fazla insanımızın canını kaybetmesine neden olan Covid-19 virüsü ile etkin mücadelede sağlıkçıların olağanüstü çabalarını takdir etmekle birlikte iş yüklerinin bir nebze olsun azalması için engelli sağlık personellerinin de atanması gerektiğine inandığını vurguladı.

2018’den 2020 yılına kadar Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan (KPSS) 30 bin sağlık personeli temin edildiğini, istihdam sorunu yaşayan engelli sağlık personellerinin istihdamının ancak bu sayının yüzde 3’üne tekabül ettiğini ifade eden Dr. Şevkin, “Yüzde 3’lük dilim ise 900 kişi demektir. Bu olumsuzluğa rağmen iki yıldan bu yana engelli sağlık personeli ataması yapılmamaktadır” dedi.

CHP’li Dr. Şevkin, Bakan Koca’nın da şu sorulara yanıt vermesini istedi:

“Türkiye’deki tüm kamu hastanelerinde çalışan engelli sağlık personeli sayısı kaçtır? Kamudaki engelli sağlık personeli oranını arttırmayı düşünüyor musunuz? 2020 yılı içerisinde engelli sağlık personeli ataması yapılacak mıdır? Yapılacaksa kaç kez kaç sağlık personeli ataması düşünülmektedir? Şehir Hastaneleri, Toplum Sağlık Merkezleri ve Halk Sağlığı Merkezlerine 2018’den 2020 yılına kadar KPSS’nin ardından toplam kaç sağlık personeli temin edilmiştir? Bu süre zarfında göreve başlayan engelli sağlık personeli sayısı kaçtır?”

20.04.2020 – ankahaber.com.tr

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş