Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç Görevden Alındı

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç Görevden Alındı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç ve Genel Müdür Yardımcısı Önal İnaltekin görevden alındı.

27 Ekim 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı’nın 2018/204 nolu Atama Kararı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne atanan Orhan Koç’un aldığımız bilgiye göre her hangi bir dava ya da bir olaya bağlı olarak değil Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın rutin görevden alması olduğu belirtildi.

Yine konu ile gündeme düşen tek haber ise İleri Haber Editörü İzel Sezer’in “Bakımevindeki işkence sonrası görevden almalar” başlıklı haberi oldu. Yaptığımız araştırmaya göre görevden almanın “teyit edilmeyen” haberde konu olan olayla ilgisi bulunmadığını ve rutin olduğu belirtildi.

ilerihaber.org’da yer alan haber içeriği ise aşağıdaki gibidir.

Sinan Gündoğdu, Pendik Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi’nde ilk olarak geçen sene darbedildi. Darbın aralıklarla devam ettiği bakım merkezindeki işkenceler, Gündoğdu’nun hastaneye kaldırılmasının ardından doktor raporuyla ve kurumun zorunlu ihbarı sonucu açığa çıktı. Uzun yıllardır otizmli çocukların hakları için mücadele eden İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği Kurucu Başkanı Avukat Sedef Erken, bakımevindeki işkenceleri yargıya taşıdı.

Darp vakasının faili görevden uzaklaştırılırken, yapılan suç duyurusu üzerine savcılık tarafından iddianame hazırlandı ve dava açıldı. Bugün ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç ile Genel Müdür Yardımcısı Önal İnaltekin’in görevden alındığı öğrenildi.

’KOLTUKLARINI SALLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Konuya ilişkin İleri’ye değerlendirmelerde bulunan Av. Erken, bakanlıklarda liyakatli, sorumluluğunun bilincinde olan, çocukların haklarını en az kendileri kadar bilen ve savunan kişilerin görevlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu:

“Çocuklarımızın haklarını savunduğumuz için bizlere ‘bağcıyı dövüyorsunuz’ diyen atanmışların koltuklarını uzun süredir sallıyorduk ve sallamaya devam edeceğiz. Ortada bir bağ varsa, o bağın üzümü yurttaşın kesesinden çıkan vergilerdir. Hepimiz öncelikle yurttaş olarak haklarımızı talep ediyoruz. Seminer, konferans, çalıştay yaparak bu konular çözülmez. Sahada, vatandaşa dokunan icraatlara imza atmayan kimse işini yapmış sayılamaz. Bu görevden almaları olumlu buluyorum, gelen gideni aratmasın yeter.”

29.03.2022

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş