Engelli Sağlık Çalışanları İdari İzinli Sayılsın

Engelli Sağlık Çalışanları İdari İzinli Sayılsın

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şişli Şubesi, engelli sağlık çalışanlarının pandemi sürecinde idari izinli sayılması için İstanbul Valiliği ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ne başvuru yaptı.

Başvuruda, “Hastane yoğun bakımlarının, hatta servislerinin, tam kapasite çalıştığı bir süreçte, risk grubundaki sağlık emekçilerinin çalışmaya zorlanması ölüme açık davetiye çıkarmaktır. Özelde engelli sağlık emekçilerinin iş sağlığı ve güvenliğine dair hiçbir tedbir alınmaksızın sağlık merkezlerindeki faaliyetlerine devam etmesi hiçbir yönetim merciinin üstelenebileceği türden bir sorumluluk değildir” denildi.

“Koruyucu ekipman sağlanmıyor”

Hastanelerin fiziksel koşullarının engelli sağlık çalışanları için uygun olmadığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Pandeminin başladığı ilk günün üzerinden yaklaşık bir yıl geçmesine karşın; henüz İstanbul’daki hastanelerde engelli sağlıkçılar için nitelikli koruyucu ekipman sağlanmış değildir.

“Gerek hastane içlerinde gerekse hastane dışında fiziksel koşulların yetersizliğinden ötürü yüksek temas yoluyla temel gereksinimlerini gidermeye çalışan engelliler için, bağımsız ve özgür bir şekilde hareket serbestisinden yararlanma olanaklarına tekabül edecek erişilebilir sosyal, eğitsel, kültürel veya teknik düzenlemelere gidilmemiştir.

“İş yerlerinde erişebilirlik sorunu var”

“Keza grip aşısı gibi göreli koruyucu uygulamaların hiçbirinde akla dahi gelmeyen engelli sağlık personeli, salgından etkilenen veya etkilendiği yönünde şüpheler taşıyan herkesin akın akın geldiği hastanelerde çalışmasına ve çoğu kez erişilmez olan işyerlerinde büyük risk taşıyan arkadaşlarımız doğrudan fiziki temas kurmak zorunda kalmasına rağmen periyodik aralıklarla düzenli bir Covid testine de tabi tutulmuyor.

“Nitekim bu olumsuzlukların sonucunda sağlık camiası olarak İstanbul şehrimizdeki birçok engelli çalışma arkadaşımızı kaybetmenin yasını tuttuk. Pandeminin ilk aylarında, sağlık bakanlığı içerisinde engellilerin de bulunduğu risk gruplarını idari izinli olarak kabul etmişti.Ancak engelli sağlık çalışanları hala çalışmaya devam ediyor. Herkesle eşitlenebilecekleri imkanların yaratılmaması halinde şehrimizdeki engelli sağlık emekçilerinin idari izinli kabul edilmesini makamınızdan talep ediyoruz.”

BİA Haber Merkezi

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş