Engelli Maaşı ve Bakım Ücretleri Açlık Sınırının Üstünde Olmalı!

Engelli Maaşı ve Bakım Ücretleri Açlık Sınırının Üstünde Olmalı!

Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal engelli aylıkları ve istihdam atamalarına ilişkin talepleri TBMM’de dile getirdi.

Köksal: “Hayatta her türlü engeli aşıp da AKP’nin engellerine takılan engelli vatandaşlarımız 1.800 lira maaşla ve evde bakım ücreti alabilenler de 3.300 lirayla geçim mücadelesi veriyor. Açlık sınırının, asgari ücretin altında bir engelli maaşını ve evde bakım ücretini içinize nasıl sindiriyorsunuz? Ayrıca, EKPSS puanıyla atama bekleyen, işe girme umuduyla kuralara giren binlerce engelli vatandaşımızın feryadını niçin hâlâ duymuyorsunuz?” dedi.

Yine, engelli vatandaşlarımız ilaç, ortez, protez, bez gibi yaşam için gerekli sağlık ürünleri ve desteklerin SGK tarafından tümüyle karşılanmasını Sağlık Uygulama Tebliği’nin buna göre değişmesini istiyor. Buna ilişkin, bugüne kadar niçin bir çalışma yapılmadı?

Öte yandan, engelliler ve aileleri “Evde bakım yardımı almak için gerekli koşullar keyfiyetten çıkarılmalı, gelir ölçütü aileye değil, bireye göre belirlenmelidir.” diyor. Evde bakım yardımı ve engelli aylığı açlık sınırının üstünde olmalı. Bu konuda bu bütçede yeterli kaynak var mıdır?

Burcu Köksal Youtube

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş