Engelli Kamu Atamaları EKPSS Puanıyla Aralık Ayında Yapılacak

Engelli Kamu Atamaları EKPSS Puanıyla Aralık Ayında Yapılacak

Engelliler Konfederasyonu Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda Bakan Zehra Zümrüt Selçuk ve Genel Müdür Orhan Koç ile engelli atamalarını görüştü. Görüşmede, ısrarlar sonucunda aralık ayında atama yapılacağı sözü verildi.

Engelliler Konfederasyonu dün Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında Bakan Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında engelli atamaları konulu bir çalışma yaptı. Yaklaşık iki saat süren toplantıya Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç, Engelliler Konfederasyonu Başkanı Mustafa Özsaygı, Körler Federasyonu Başkanı ve Konfederasyon yönetim kurulu üyesi Suha Sağlam, yönetim kurulu üyesi Şenay Keçeci ve Ankara İl Engelli Meclisi Başkanı Veysi Sayın katıldılar.

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Mustafa Özsaygı, COVID-19 pandemisi nedeniyle sınavların ertelenmesinin engellilere yönelik istihdam politikasını olumsuz etkileyeceğini endişe ettiklerini belirterek, “Atama bekleyen engellilerin sayısı günden güne artmaktadır. 2018 EKPSS/kura için 88 bin 832 aday başvurmuş ancak 2018/2 ve 2019/1 atamalarında toplam 3445 kadro açılmıştır. Dolayısıyla 2016 ve 2018 EKPSS/kura sonucu atanamayanların sayısı oldukça yüksektir. Kaldı ki, 2020 EKPSS’ye ilk başvuru yapanların sayısı da bugün itibariyle 90 binin üzerindedir. Son iki yılda kurumların personel alımlarına baktığımızda KPSS ile çok sayıda personel aldıklarını, EKPSS puanıyla alım yapmadıklarını görüyoruz. Bu duruma en iyi örnek Sağlık Bakanlığına ait verilerdir. 2020 yılında sadece Sağlık Bakanlığı KPSS puanıyla farklı statüde 50 bin personel almış, bunların arasında EKPSS puanıyla alım yapılmamıştır. Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün Mayıs 2020 Engelli ve Yaşlı İstatistikleri bültenine göre engelli memur açığı 7119’dur. Bunun 5086’sı Milli Eğitim Bakanlığına, 1348’i Diyanet İşleri Başkanlığına, geri kalan 685 kontenjan diğer bakanlık, kamu kurum ve kuruluşlarına aittir.” dedi.

Kota Acilen Yükseltilmeli

Avrupa ülkelerinde engellilerle ilgili çalışma kotası yüzde 5’ten az olmadığını belirten Özsaygı, “Türkiye’deki yüzde 3’lük kota uygulamasının oldukça düşük olduğu ve kotanın yasal değişiklikle acilen güncellenmesi gerekmektedir. Yapılan resmi açıklamalarda, kamuda engelli kontenjanının yüzde 95’inin dolduğu beyan edilmiş olsa da yüzde 3’lük kontenjanın üzerinde engelli istihdam etmeye engel bir mevzuat yoktur. Kaldı ki Bakanlık, ülkemizin de taraf olduğu Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesinin 27. maddesinde ifade edilen “engellilerin kamuda istihdam edilmeleri”ne yönelik taahhüdünün denetleyicisi ve uygulayıcısı konumundadır. Engelliler Konfederasyonu olarak, engelliler arasındaki işsizlik oranını da dikkate alarak bu yasama döneminde Hükümet tarafından kota artışına yönelik kanun teklifi verilmesini, bu teklifin TBMM’de grubu olan tüm partiler tarafından desteklenerek yasalaşmasını ve sürecin Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından takip edilmesini talep etmekteyiz.” Diye konuştu.

– Engelli Memur Kontenjanı Bildirimleri Artırılmalı

– Engelliler Konfederasyonu Başkanı Mustafa Özsaygı şu konuları da toplantıda dile getirdi:

– 2020 yılı bitmeden kamudaki tüm boş kontenjanların (en az 7119 kadro olmak üzere) doldurulması amacıyla acilen bir atama planı yapılmasını,

– Boş kontenjanların doldurulması, atama bekleyen yüz binden fazla engelli için bir çözüm olmayacağından, kota artışına yönelik yasal değişikliğin Hükümetimiz tarafından TBMM gündemine alınarak ivedilikle sonuçlandırılmasını,

– Engellilerin kamuda istihdamın artırılması yanında özel sektörde de istihdamının artırılmasını sağlamak amacıyla “destekli istihdam modeline” geçilmesi…

Bakan Selçuk: “Şu Ana Kadar Bize 300 Boş Kadro Bildirildi”

Bu sunum üzerine Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, engellilerin sorunlarının çözümüne yönelik olağanüstü gayret sarf ettiklerini, atama yapabilmeleri için öncelikler kamu kurumlarının engelli personel talep bildirmesinin son tarihi olan 31 Ekim 2020’yi beklenmesi gerektiğini söyledi.

Kendilerine 300 boş kadro olduğu bilgisi geldiğini belirten Selçuk, “Geçen yılla kıyaslarsak kamu kurumların toplam engelli personel talep edecekleri engelli sayıları birkaç yüzü geçmiyor. 31 Ekim’den sonra talep bildirmeyen ve az bildiren kurumlara baskı yaparak sayıyı artırmamız gerekiyor” dedi. Bakan Selçuk 15 Kasım 2020 günü yapılacak sınavın sonuçlarının açıklanmasına birkaç gün kala 2018 puanlarıyla bir atama yapılmasının yeni sınava gireceklerin tepkilerine neden olacağını, bu yüzden yeni sınav sonuçlarının beklenmesi gerektiğinde ısrarcı oldu. Genel Müdür Orhan Koç da 2018 puanlarıyla atama yapılmasının öz itibariyle doğru olduğunu, yüksek puanlarla atama sırası gelen bireylerin hakkı olduğunu, ancak, yeni sınava girecek kişilerin de tepkilerini çekmemek için bir orta yolun bulunması gerektiğini söyledi.

Bakanlık, engellilerin kamuda istihdamına alternatif olarak engellinin kendi işini kurmasını teşvik ediyor; bunun için her engelliye verilecek hibe 60 bin TL’ye çıkarıldı.

Aralık Ayında Atama Yapılması Konusunda Mutabakat Sağlandı

Görüşmeye katılan heyetten Şenay Keçeci ve Veysi Sayın, 15 Kasım sınavına bakılmaksızın 2018 sınav sonuçlarına göre bir atama yapılmaz ise yüksek puanla atama bekleyen mağdurların kampanya ve eylemler yapacağını belirterek, “Bu konunun mutlaka çözülmesinde ısrarcıyız” dediler. Mustafa Özsaygı da “Biz konfederasyon olarak, sırası gelen yüksek puan alan kişilere yönelik hemen bir atama yapılmasını ısrarla talep ediyoruz” diye konuştu. Türkiye Körler Federasyonu Başkanı avukat Suha Sağlam, sınav öncesi atama yapılması durumunda doğabilecek tepkiler hakkında Bakan Selçuk’a katıldığını ifade etti. Mustafa Özsaygı da, konfederasyonun derhal bir atama yapılması konusundaki ısrarını yineledi. Israr sonucunda 2020 Aralık ayında tüm boş kadrolar için atamanın yapılması konusunda mutabakat sağlandı.

sivilsayfalar.org

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş