Engelli Kadının Tecavüze Uğraması Kadıköy’de Protesto Edildi

Engelli Kadının Tecavüze Uğraması Kadıköy’de Protesto Edildi

Kadıköy Yeldeğirmeni mahallesinde (Rasimpaşa) zihinsel engelli 19 yaşında genç kadın, Yurttaş sokakta bulunan Rize İkizdere Ayvalık Köyü Derneğinin bir üyesi tarafından bir süredir tecavüze uğradığı öğrenildi.

Evi derneğin karşısında bulunan genç kadın kandırılarak mahalleye yakın bir otele götürüldüğü ortaya çıktı. Bu olayın ardından mahalleli kadınlar açıklama yaparak herkesi birlikte mücadele etmeye çağırdı.

Yeldeğirmen’li kadınlar yaptıkları açıklamada “Mahallemizde yurttaş sokakta bulunan derneğin bir üyesinin 19 yaşında engelli bir genç kadına bir süredir tecavüz ettiğini öğrendik. Mesele anlaşıldığında dernek yöneticileri mağdurun yanında olduklarını belirtti. Konu yasal zeminde sürmektedir.

Fakat biz bu mahallede yaşayan kadınlar, gençler bütün mahalle sakinleri olarak rahat değiliz. Genç bir kadının yaşadığı şiddet ve tecavüzün aydınlatılmasını, bu durumu bilen duyan göz yuman kim varsa ortaya çıkarılmasını, bu duruma en ufak dahili olan herkesin hesap vermesini istiyoruz. Güvenle yürüyeceğimiz sokaklar istiyoruz.

Mahallemizde yaşayan herkesin her kesimin bu davaya sahip çıkmasını bekliyoruz.

Bunca kadının katledildiği, İstanbul sözleşmesinin feshedildiği bu ülkede biz yarının şiddet ya da istismar mağduru olmamak için buradayız. Biz bu yaşananlara sessiz kalmayacağız. 19 yaşında engelli bir genç kadının defalarca tecavüze uğramasına sessiz kalmayacağız. Bu suçu işleyen karışan kim varsa gereken cezayı alması için mücadele edeceğiz.

Biz korkmadan çekinmeden şiddet görmeden, tecavüze uğramadan yaşamak istiyoruz. Haklarımızdan hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz. Sokağımızda rahatça yürüyecek, evimizde huzurla oturacağız.

Özgecan için, şule için, pınar için buradayız. Şiddet failleriyle aynı evde yaşayan kadınlar için, şikayetçi olduğu halde hakkını alamayan, korunamayan kadınlar için buradayız. Küçük yaşta evlendirilen, istismar edilen her çocuk için buradayız. Bu dava bizim ve takipçisi olacağız.” dedi.

Ardından Rize İkizdere Ayvalık Köyü Derneği kapısına açıklama asarak dava sürecinin takipçisi olacağını belirtti.

“Rasimpaşa mahallesi’nde faaliyet gösteren Rize/İkizdere/Ayvalık köyü Derneği olarak, yaşanan olaydan dolayı büyük bir utanç ve üzüntü içerisindeyiz.

Olayın faali O.Y’nin derneğimizle olan tüm ilişkisi kesilmiştir. O.Y’nin mağdur ile kurduğu iletişime şahit olup müdahalede bulunmayan dolayısıyla sessizlik suçu işleyen diğer üyelerin tespiti için dernek içerisinde çalışmalarımız başlamıştır. Bu sürece şahit olup sessiz kalan herkesin üyeliklerine son verilip derneğimizle ilişkisinin kesileceğini beyan ederiz.

Bu süreçte mağdurun ve kadınların yanında olduğumuzu belirtmek isteriz. Dava sürecinin hukuki ve vicdani olarak takipçisi olacağız. Dernek faaliyetlerinin askıya alındığını kamuoyuna arz ederiz.”

Evrensel

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş