Engelli Federasyonu: “Engellilerle İlgili Kararı Sağlam İnsanlar Vermesin”

Engelli Federasyonu: “Engellilerle İlgili Kararı Sağlam İnsanlar Vermesin”

Engelli Federasyonunun desteklediği engelli politikacı Mürsel Aygör, ücretsiz ulaşım kartlarının kaldırılması talebine tepki gösterdi. Aygör, “Engelli bireyler hakkında sağlam insan karar vermesin” dedi.

Türkiye ve Kocaeli genelinde bir süredir tartışmaya konu olan engelli ve 65 yaş üstü bireylerin ücretsiz ulaşım kartlarının kaldırılabileceği konusu ile ilgili olarak son tarih 15 Ekim olarak belirtilmişti. Alınan bu karara engelli bireyler ve 65 yaş üstü bireyler tepki gösterdi. Engelli Federasyonunun önemli isimlerinden olan Mürsel Aygör de gazetemize yaptığı açıklamada, yeni bir düzenlemenin yapılabileceğini, ancak ücretsiz ulaşım kartlarının kaldırılmaması gerektiğini ifade etti.

“Kaldırılması doğru değil”

Aygör, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Engellilerin ulaşım kartlarının kaldırılması yanlış bir karar olur ama sınırlama getirilebilir. Engelli bireylerin hepsi çalışmıyor, engelli maaşı ile geçinenler var. Bu sebeple ulaşım kartları engelli bireyler için çok önemli. Tabi ki bu hakkı suistimal etmemek lazım. Bedava kartım var diye de akşama kadar dolaşmak doğru değil. Günde birkaç kez binilecek şekilde sınırlama getirilebilir. Aynı şekilde 65 yaş üstü emeklilere de bu şekilde uygulama yapılabilir.

“Attan düşenin halinden attan düşen anlar”

Engellilerin en büyük sıkıntısı erişilebilirliktir. Bütün uygulamalar ve tüm düzen engelsiz insan için yapılmış gibi. Evet çok yol kat edildi ama bu yeterli değil. Hastanelerde bile engellilerle ilgili eksikler var. Bu dilekçeleri yazan kişilerin çoğu engelli bireyler. Bu tür yerlerde bir tane engelli bireyin olması lazım. Attan düşenin halinden attan düşen anlar. Sağlam insan engelli hakkında karar vermesin” şeklinde konuştu.

kocaeligazetesi.com.tr

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş