Engelli Depremzede 20 Gün Sonra Güneşi Gördü

Engelli Depremzede 20 Gün Sonra Güneşi Gördü

Adıyaman’da yaşayan 74 yaşındaki engelli Hatice Bilgiç, tekerlekli sandalyesi enkaz altında kalınca, iki kez mağdur oldu. Çadıra yerleştirilen Bilgiç, hayırseverlerin bağışladığı tekerlekli sandalye sayesinde 20 gün sonra güneşe çıkabildi.

Adıyaman’ın Kayalık Mahallesinde kurulan çadırkentte yaşayan 74 yaşındaki Hatice Bilgiç, 20 gündür sonra ilk kez çadırdan dışarı çıktı.

Tekerlekli sandalye ile dışarı çıkan Bilgiç gözyaşlarını tutamıyor. Bilgiç depremden etkilenen binlerce engelliden biri. 20 yıl önce yaşadığı trafik kazasında felç geçiren ve yatağa mahkum olan Bilgiç, depreme kızı Seda ile yaşadığı evde yakalandı.

Seda kendinden önce annesini düşündü. Yan evde yaşayan kardeşiyle birlikte, annelerini kucaklayarak, dışarı çıkardılar. Tam o sırada ev yerle bir oldu. Anne Bilgiç’in kullandığı tekerlekli sandalye, yürüteç, özel yatağı ise enkaz altında kaldı. Evlerini kaybeden Bilgiç ailesinin üyeleri, depremin acısından çok, annelerinin durumunu düşünmeye başladı.

VOA Türkçe’ye konuşan Seda Bilgiç, annesinin tekerlekli sandalyesi olmadığı için mağdur olduğunu söyledi. Bilgiç, kimsesi kalmayan engellilerin ölümle yüz yüze geldiğini söyledi.

20 gün sonra güneşi gördü

Günlerdir çadırdan çıkamayan Hatice Bilgiç, bir hayırseverin bağışladığı tekerlekli sandalye sayesinde dışarı çıkabildi.

Güneşi görünce duygulanan Bilgiç, uzun süre çadıra girmedi. Çadır komşularıyla uzun uzun sohbet eden Bilgiç, duygularını VOA Türkçe’ye anlattı.

Günlük hayatta kullanmak zorunda kaldığı malzemelerinin enkaz altında kalmasıyla zor günler yaşadığını söyleyen Bilgiç, yeni tekerlekli sandalyesi sayesinde yeniden dışarı çıkmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Kızı, çadırların kurulduğu alanın küçük olmasına rağmen annesini uzun süre gezdirdi.

Çadırlarda yaşayan Bilgiç gibi başka engelliler de vardı. Hasan isimli genç de, tekerlekli sandalyeye mahkum olan depremzedelerden biri. O da günün büyük bölümünü, tekerlekli sandalyesinde çadır dışında geçiriyor.

voaturkce

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş