Engelli Çocuklar, Yangın Sonrası Yeşillendirme İçin Tohum Toplarını Önerdi

Engelli Çocuklar, Yangın Sonrası Yeşillendirme İçin Tohum Toplarını Önerdi

Antalya’nın Kemer ilçesinde pazartesi gecesi başlayan yangında alevlerle mücadele sürerken Muratpaşa Belediyesi’nin Sosyal Yaşam Destek Merkezi’nin engelli çocukları, yeni evlenen çiftlere hediye için hazırladıkları tohum toplarının yanan alanların yeşillendirilmesinde kullanılmasını önerdi. Çocuklar, alevlerle mücadelenin devam ettiği yangın sonrası bölgenin yeşillendirme çalışmalarında kullanılması için tohum toplarını saklanmasını istedi.

Muratpaşa Belediyesi’nin falez sahil bandında yer alan Adalya Vakfı Özel Gereksinimli Bireyler Sosyal Yaşam Destek Merkezi’nde engelli çocuklar, aileleri ve eğitmenler tohum topları hazırlamak için bir araya geldi.

Toprakta bitki oluşumunu geliştiren, toprağı canlandıran ve havalandıran bu küçük toplar için atık kağıtlar ve gazete parçaları kullanıldı. Küçük parçalar haline getirilen kağıtlar önce ıslatıldı. Yumuşaması beklendi ve ardından bitki ve çiçek tohumlarıyla karıştırıldı. Hamur haline getirilen karışım çocukların ellerinde yuvarlanarak top halini aldı.

Bu çalışmayla engelli çocukların küçük kas becerilerinin, el-göz koordinasyonun, sanatsal becerileri ve hayal güçlerinin desteklenmesi amaçlanırken, Kemer’de pazartesi gecesi başlayan orman yangının ardından çocuklar ve aileleri fikir değiştirdi. Çocuklar alevlerle mücadelenin devam ettiği yangının sonrası bölgenin yeşillendirme çalışmalarında kullanılması için saklanmasını istedi.

İHA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş