Engelli Aylıklarının Asgari Ücretle Arttığı Haberleri Gerçeği Yansıtmıyor

Engelli Aylıklarının Asgari Ücretle Arttığı Haberleri Gerçeği Yansıtmıyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, bazı basın yayın organlarında çıkan yaşlı ve engelli aylıklarının asgari ücret ile birlikte değiştiği haberlerinin gerçeği yansıtmadığını belirterek ücretlerin, mevzuat gereği memur maaşlarındaki artışla değişiklik gösterdiğini belirtti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Açıklanan yeni asgari ücret sonrasında bazı basın yayın organlarında “Yaşlı Aylığı ve Engelli Aylıkları” tutarlarına ilişkin çıkan haberler hakkında’ aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur.

İlgili taraflarca yapılan görüşmeler sonrasında 20 Haziran 2023 tarihinde belirlenen yeni asgari ücret sonrasında gerçekleşen artışın, bazı basın yayın organları tarafından “Yaşlı Aylığı ve Engelli Aylıkları”na da aynı oranda uygulanarak güncellendiği görülmüştür.

Paylaşılan “güncel” Yaşlı Aylığı ve Engelli Aylıkları tutarları gerçeği yansıtmamaktadır.

Bakanlığımızca hak sahiplerine ödenen “Yaşlı Aylığı ve Engelli Aylıkları”na ilişkin iş ve işlemler ilgili mevzuat doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Bu çerçevede bahse konu aylıklara ilişkin ödeme tutarları 2022 sayılı Kanun, Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ve memur aylık katsayısına göre belirlenmektedir.

Dolayısıyla 01/07/2023 – 31/12/2023 tarihleri arasında geçerli olacak Yaşlı Aylığı ve Engelli Aylıkları tutarları, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak memur aylık katsayısı sonrasında hesaplanabilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

CNN Türk

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş