Engelli Aylığına Gelir Şartı Getiren Anayasa Mahkemesi’nden Hak İhlali

Yaşadıkça Gündem’de Mehmet Kızıltaş’ın konukları bu hafta Engelli Hakları Uzmanı, SAHİMSEN Engelliler Komisyon Başkanı Ayşe Sarı, Engelli Hakları Hukuku Uzmanı ve Engelliler Konfederasyonu Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Av. Turgay Özcan oldu. Son bir hafta içinde Anayasa Mahkemesi önce, “Evde kişi başına düşen aylık gelir 303.48 TL’nin üzerindeyse engelli aylığı kesilir” şeklindeki yasal düzenleme gerekçe gösterilerek, engelli aylığı kesilen D.A.’nın bireysel başvurusunu kabul etti. AYM, engelli aylığının kesilmesini, Anayasa’da güvence altına alınan kişinin maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkının ihlali olduğuna hükmetti. Sonra da Anayasa Mahkemesi, engelli aylığının bağlanmasında kanun koyucunun hane gelirinin toplanarak kişi sayısına bölünmesi suretiyle aylık kişi başına düşen tutarın asgari ücretin üçte ikisinden az olanlara aylık bağlanması uygulamasının Anayasa’ya aykırı olmadığına, bir üyenin karşı oyu ile OY ÇOKLUĞU ile karar vermiştir. Kısaca özetleyecek olursa AYM’nin aldığı iki karar sonrası Ankara 15. İdare Mahkemesi’nin 2022 sayılı kanunun 2. maddesinin 2. fıkrasında geçen ifadenin iptali talebini reddetmiştir.

Engelli Aylığına Hane İçinde Kişi Başı Gelir Şartını hak ihlali olarak kabul ederken sonra bunun aykırı olmadığı yönünde aldığı karar ile hem BM Engelli Hakları Sözleşmesini, Anayasa’nın ilgili kanunlarında ve Engellilerle Kanunu’ndaki engellilerin bağımsızlığının güvence altına alınması hakları görmezden gelinerek hak ihlalleri yapılmıştır.

Yaşadıkça Gündem’de konuyu uzmanları ile ele alan Mehmet Kızıltaş, alınan kararlar için engelli kamuoyunun neler yapması gerektiğini de konukları ile anlattı.

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş