Edirne’de İşitme Engelli Bireyler İçin Uygulamalı Afet Eğitimi

Edirne’de İşitme Engelli Bireyler İçin Uygulamalı Afet Eğitimi

Edirne İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nce işitme engelli bireylere Afet ve Acil Durum Eğitimi verildi. Su baskını, yangın gibi afetlerin anlatıldığı eğitimde ayrıca uygulamalı olarak deprem anı canlandırıldı. ‘Çök-kapan-tutun’ metodu ile işitme engelli bireyler, uygulama yaptı.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nce kentteki işitme engelli bireylere yönelik Afet ve Acil Durum Eğitimi verildi. Edirne İşitme Engelliler Spor Kulübü Derneği üyesi 30 kişinin katıldığı eğitim, Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi Senato Salonu’nda yapıldı. Edirne İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü eğitmeni Emir Murat Özavcı’nın verdiği eğitim, işaret dili tercümanı Zafer Tükel anlattı. Su baskını, yangın gibi afetlerin anlatıldığı eğitimde ayrıca uygulamalı olarak deprem anı canlandırıldı. ‘Çök-kapan-tutun’ metodu ile işitme engelli bireyler, uygulama yaptı.

“Çok Faydalı Bir Eğitim Oldu”

Bu eğitimlerin 4 aşaması olduğu belirten AFAD eğitmeni Emir Murat Özavcı, “Bu eğitimleri düzenleyerek, afet sırasında nasıl hayatlarını kurtaracaklarını, nasıl daha az zarar göreceklerini; dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık. Bu afetlerde nasıl korunabileceklerini, hayatlarını sürdürebileceklerini, afetlerde doğru davranış şekillerinin nasıl olması gerektiğini anlattık” dedi.

Edirne İşitme Engelliler Spor Kulübü Derneği Başkanı Mustafa Şimşek ise “Deprem ve yangın önlemlerini öğrenmiş olduk, tatbikat eğitimlerini aldık. Eğitimimiz güzel geçti. Bu eğitimi veren yetkili arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Tüm üyelerimiz ile bu eğitimi almamız gerçekten çok faydalı oldu. Bence herkesin bu eğitimi alması gerekiyor” diye konuştu.

DHA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş