DSÖ Koronavirüs ile İlgili Önemli Detayları Paylaştı

DSÖ Koronavirüs ile İlgili Önemli Detayları Paylaştı

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını hakkında Dünya Sağlık Örgütü kritik bir açıklama daha yaptı. İlk kez pandemi öncesi döneme dönüldü. Geçtiğimiz yıllarda dünya genelinde çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine neden olan ve uzun süre Türkiye dahil birçok ülkede tam kapanma ve karantina uygulamalarının devreye alınmasına neden olan Covid–19 salgını etkisini büyük ölçüde kaybetti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan yeni bir açıklamada ise koronavirüsün halk sağlığı acil durumu olarak sona erdiğinin açıklanabileceği aktarıldı. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, son bir ay içinde bildirilen haftalık ölümlerle ilgili konuştu.

“Haftalık Ölüm Sayısı Hakkında Açıklama Geldi”

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus tarafından Koronavirüs kaynaklı ölümler hakkında yeni detaylar paylaşıldı. Son bir ay içinde bildirilen haftalık ölüm sayısının, ilk defa üç yıl önce “pandemi” kelimesinin kullanıldığı zamandan daha düşük olduğunun görüldüğü ifade edildi.

Bu yıl Covid–19’un uluslararası öneme sahip bir halk sağlığı acil durumu olarak sona erdiğinin söylenebileceğinden emin olduğunu ifade etti. Dünya Sağlık Örgütü merkezinden düzenlenen haftalık basın toplantısından önemli değerlendirmelerde bulundu.

“Halk Sağlığı Acil Durumu İlan Edilmişti”

Haftalık basın toplantısında önemli detayları aktaran Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, 11 Mart 2020’de Covid–19’un küresel salgın olarak ilan edilmesinin üzerinden 3 yıl geçtiğini ve bunun dünyanın dikkatini çeken önemli bir an olduğunun altını çizdi.

30 Ocak 2022’de DSÖ tarafından “halk sağlığı acil durumu” ilan edilmesinin daha önemli bir an olduğu ifade edildi. 3 yıl sonra rakamların daha fazla olduğunu bilmelerine rağmen, bu süreçte Covid-19 kaynaklı çok sayıda ölüm rapor edildiği ifade edildi.

“7 Milyon Ölüm Rapor Edildi”

Koronavirüs ile ilgili yeni açıklamalarda bulunan Ghebreyesus, Covid–19 kaynaklı 7 milyon ölüm rapor edildiğini aktardı. Covid–19’un kökenini araştırmak için araştırmacıların ve uluslararası bilim insanlarının veri analizlerini SAGO’ya sunmalarını istediklerini de ifade etti.

TGRT Haber

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş

YORUMLAR

Wordpress (0)
Disqus ( )