Dr. Gökçe Zeytin Demiral: Dünyada 2,5 Milyon MS Hastası Var

Dr. Gökçe Zeytin Demiral: Dünyada 2,5 Milyon MS Hastası Var

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde düzenlenen “Sağlık Olsun” programına AFSÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Gökçe Zeytin Demiral konuk oldu. Demiral programda Multipl Skleroz (MS) hastalığıyla ilgili bilgiler verdi.

“Nörolojik hastalıklar toplumda sıklıkla görülen ve bireylerin yaşam kalitesini önemli ölçüde olumsuz etkileyen sağlık sorunları arasında yer alır” diyen Demiral, “MS hastalığı genelde genç erişkinlerde merkezi sinir sistemini oluşturan beyin, beyin sapı ve omurilik boyunca yer alan sinir dokularının, vücudun bağışıklık sistemi tarafından tehdit olarak algılanması sonucu, ortaya çıkan otoimmün nörolojik bir hastalıktır. Bu hastalıkta tıpkı diyabet gibi yaşam boyu süren bir hastalıktır. Özellikle gençlerde travma olmaksızın özürlülüğe yol açan en sık nedenlerden biridir” diye konuştu.

“Kadınlarda 2-3 kat daha sıktır”

Günümüzde dünyada 2,5 milyon MS hastası olduğunu söyleyen Demiral, “Ülkemizde ise MS yüz binde 50-100 arasında değişmektedir. 20-40 yaş arası genç kadın cinsiyette daha fazla görülmektedir. Kadın-erkek dağılımı açısından kadınlarda 2-3 kat daha sıktır. Bunun dışında özellikle soğuk iklime sahip İskandinavya, İskoçya gibi ülkelerde yaşayan etnik gruplarda MS görülme riski daha yüksektir. Benzer şekilde günlük alınan gün ışığının azaldığı bölgelerde yaşayan kişilerin daha fazla MS geliştirdiği gösterilmiştir” dedi.

afyonyerelbasin.com

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş