Down Sendromlulara Aşı Randevusu Açıldı

Down Sendromlulara Aşı Randevusu Açıldı
60 yaş üstündekiler ile risk grubundaki bazı hastalar, e-Nabız hesabından veya 2023’e kısa mesaj göndererek aşı durumunu öğrenebilecek ve randevularını Merkezi Hekim Randevu Sistemi üzerinden alabilecek.

Türkiye’de 14 Ocak’ta sağlık çalışanlarıyla başlayan korona virüsüne karşı aşılamada 60 yaş üstü yurttaşlar ile eşleri sisteme tanımlandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, cumartesi günü sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Covid-19 aşı programında yeni gruba geçildiğini duyurdu. Koca, “Aşısı sisteme tanımlanmış olan vatandaşlarımız 60 yaş üzeri vatandaşlarımız eşleri ile birlikte randevu alarak aşılarını olabilecekler. Ayrıca bazı risk grupları da programa dahil edildi” bilgisini paylaştı.

RİSK GRUBUNDAKİ HASTALAR

Bakan Koca’nın paylaşımına göre risk grubundaki morbid obez, malign tümörü olan kanser ve diyaliz hastaları, down sendromlular ve immuno supresif tedavi alanlar da öncelikli aşı olmak için sisteme tanımlandı.

Koca’nın açıklamalarının ardından, randevu sistemi bu risk grubundakiler aşılarını belirlenen sağlık kuruluşlarında yaptırabilecek. Aşılama süreci, Koronavirüs Bilim Kurulunun oluşturduğu takvim doğrultusunda tamamlanacak.

Yurttaşlar, Covid-19 aşısına ilişkin durumunu e-Nabız hesabından veya 2023’e kısa mesaj göndererek öğrenebilecek. Aşı olacak grup arasında yer alan kişiler randevu işlemi için MHRS uygulamasına yönlendirilecek, tarihi geldiğinde randevu aldığı sağlık kuruluşuna gidecek. Aşıyı uygulayan sağlık personeli 2. doz randevusunu da oluşturacak, bu randevunun bilgileri de kısa mesajla iletilecek.

AA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş