Devlet Destekli ‘Yaşlı Bakım Sigortası’ Geliyor

Devlet Destekli ‘Yaşlı Bakım Sigortası’ Geliyor

Türkiye’de son yıllarda doğum hızının düşmesi ve yaşlı nüfusun artması, gelecek yıllarda bakımevleri ve huzurevlerine olan ihtiyacın artacağı anlamına geliyor. Devlet, vatandaşların yaşlılıklarında oluşacak bakım ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla “Yaşlı Bakım Sigortası”nı hayata geçiriyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, İzmir programı kapsamında Vali Süleyman Elban’ı ziyaret etti. Bakan Işıkhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 yıllık seçim vaatleri içerisinde yer alan yaşlı bakım sigortasına ilişkin konuştu.

“Yaşlı Bakım Sigortası Nasıl Olacak?”

Vatandaşlar, belli yaşta “Yaşlı Bakım Sigortası” yaptıracak, prim ödeyecek, devlet de prime katkı sağlayacak, yaşlılık dönemi geldiğinde ister evde, ister bakımevinde oluşacak bakım giderleri sigortadan karşılanacak. Bu modelde isteyen özel sağlık sigortası ile bunu birleştirip, farklı bir sağlık hizmeti alacak; istemeyen sağlık sigortasını içine katmayacak, devletin sağlık hizmetinden yararlanacak.

ABD’den İsveç’e, Fransa’dan İrlanda’ya kadar Avrupa’da uzun süreli bakım sigortası, uzun yıllardır var ve bu özel sigorta sistemi üzerinden yürüyor; devlet de destek oluyor. Ülkelere göre modeller farklılık gösteriyor. Kimisinde bakım dönemi geldiğinde sigorta parası tazminat olarak toplu ödeniyor, kiminde aylık karşılanıyor ya da kurumda bakılıyorsa oraya ödeniyor, kiminin içinde sağlık giderleri var kiminde sağlık karşılanmıyor.

“Yaşlı Bakım Sigortası Ne Zaman Başlayacak?”

Vedat Işıkhan, yaşlı bakım sigortasını 5 yıl içerisinde hayata geçirmek istediklerini belirterek şunları söyledi:

“Yaşlı bakım sigortası üzerinde aylarca çalıştık. Sayın Cumhurbaşkanımızın 5 yıllık seçim vaatleri içerisinde yaşlı bakım sigortasının gündeme alınması söz konusu. Biz ürettik ve bizim Bakanlığımıza nasip oldu. İnşallah tüm vatandaşlarımıza yönelik çok önemli bir hizmeti olacak. Nüfusumuz yaşlanıyor. Yaşlandığı için bazı risklere karşı bu sigorta çok önemli. İnşallah onu da 5 yıllık zaman içerisinde hayata geçireceğiz”

“Yaşlı Bakım Sigortası Nedir?”

Vatandaşların, yaşlılık döneminde ister evde ister bakımevinde, sağlık ve bakım giderlerinin karşılanmasına yönelik sigorta. Sigorta belli bir yaşta yaptırılıyor, yaşlılık döneminde de bakım giderleri sigorta tarafından karşılanıyor.

İleri yaştakiler, ya çocuklarına yük olmak istemediklerinden ya günümüz şartlarında çocuklar büyüklerine bakamadıklarından ya da eşlerden birinin ölümü nedeniyle yalnızlıktan veya da profesyonel bakım gerekliliğinden bakımevlerine ihtiyaç duyuluyor.

Araştırmalar nüfusun yaşlanması ve demografik yapının değişmesi ile bakıma ihtiyaç duyacak kişi sayısının ciddi artacağını ve uzun dönemli bakım kavramının önemli hale geleceğini gösteriyor. Bu da uzun dönemli bakımın finansmanını gündeme getiriyor.

karar.com

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş