Depremzedelere Destek İçin ASDEP Ekibi İzmir’de

Depremzedelere Destek İçin ASDEP Ekibi İzmir’de

Depremden etkilenen dezavantajlı gruplar olmak üzere tüm ihtiyaç sahipleri için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na Sosyal Destek Ekipleri depremin olumsuz etkilediği ilçe ve mahallelerde görev yapıyorlar. Üzerlerinde “ASDEP Görevlisi” yazan kırmızı yelekli kişilerden yardım ve destek isteyebilirsiniz.

ASPEP Nedir?
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP), aile ve bireylerin sosyal yardım ve sosyal hizmetlere olan ihtiyaçlarının tespiti, ihtiyaca göre sosyal yardım ve sosyal hizmet modellerin planlanması ve uygulanması, gerektiğinde diğer kamu hizmetlerinden (eğitim, sağlık, istihdam vs.) yararlanılmasının sağlanması amacıyla sürecin tüm aşamalarında rehberlik ve danışmanlık hizmetlerini de içeren bir Programdır. ASDEP ile nihai olarak, yaşam koşullarının iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca Bakanlığımızın sağladığı sosyal yardımların amacına uygun olarak kullanılıp kullanılmadığı yerinde, etkin bir şekilde denetlemektedir.

ASDEP Ekibi Sedye İle Evden Çıkartılan Hastaya Yardım Ediyorlar

ASDEP Ekibi sedye ile evden çıkartılan kişiye yardım ediyorlar

ASDEP personellerinin sağlamış olduğu hizmetler ile Sosyal Hizmet Merkezlerinin sağlamış olduğu hizmetler
ASDEP personeli arz ve talep odaklı hizmet vermekte olup, aile ve bireylerin sosyal yardım ve sosyal hizmetlere olan ihtiyaçlarının tespiti ile gerektiğinde diğer kamu hizmetlerinden yararlandırılmalarının sağlanması ve rehberlik/danışmanlık hizmetleri sunarak aile ve bireylerin yaşam koşullarının iyileştirilmesini amaçlar. ASDEP görevlileri tarafından tespit edilen hususlar Bakanlığımız görev alanında ise Sosyal Hizmet Merkezleri tarafından çözüme kavuşturulması yönünde çalışmalar yapılmaktadır.

ASDEP kapsamında sahada yapılan çalışmalar
Alanında uzman 3 bin personelimiz ile 81 ilde hane ziyaretleri gerçekleştirerek sosyal yardım ve sosyal hizmete ihtiyacı olan vatandaşlarımız tespit edilmekte, durumlarına uygun hizmetlerden ve gerektiğinde diğer kamu hizmetlerinden yararlandırılmaları sağlanmaktadır. Ayrıca ailelere rehberlik ve danışmanlık hizmetleri sunarak aile ve bireylerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. ASDEP görevlileri tarafından tespit edilen hususlar Bakanlığımız görev alanında ise Sosyal Hizmet Merkezleri tarafından çözüme kavuşturulması yönünde çalışmalar yapılmakta, Bakanlığımız görev alanı dışındaki durumlarda ise diğer kamu kurumlarına yönlendirilmektedir.

Yaşadıkça

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş