Daha Çok Engelli Çalıştırana İŞKUR’un Sürprizleri Var!

Daha Çok Engelli Çalıştırana İŞKUR’un Sürprizleri Var!

Her fırsatta tekrarlıyoruz… Kurumdan yetişen yöneticilerin kuruma aidiyetleri farklı olduğu gibi, sorumluluk alanındaki kitleye verdiği değer de yüksek oluyor.

Eren Türkmen bunlardan biri.

1993’te memur olarak kapısından girdiği Bursa İş ve İşçi Bulma Kurumu’nda önce şef oldu, Şube Müdür Yardımcılığı’na yükseldi. 2012’de Kütahya’ya İl Müdürü gitti, 2016’da İstanbul İl Müdür Vekili atandı, 2017’de de Bursa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü olarak geri döndü.

O günden beri…

Bursa’da hem çalışma yaşamını kolaylaştırmak, hem istihdamı arttırmak için çok özel çalışmalar yapıp projeler üretiyor, fabrikalara gidip bizzat anlatıyor.

En çok da…

Bursa’da engelli istihdamını arttırmak için kafa yoruyor.

Nitekim…

Kahve faslını bayram sonrasına bıraktığımız sohbetimizde, yeni çalışmalarını anlatırken, “Engelli istihdamına ivme kazandırmak istiyoruz” diye söze başladı. “Aslında firmalar da sosyal sorumluluk projesi görmeli” vurgusu yapıp şunu açıkladı:

“Yasal kota haricinde, ilave engelli istihdam eden firmaların bir kısım giderlerini İşkur olarak karşılıyoruz. İşe alınan engellilerin vergi ve primleri yanında; malzeme, teçhizat, cihaz yazılımı, aparatlarını alıyoruz.”

Örnek verdi:

“Aunde, Tofaş, Eker, Çimtaş firmaları yasal kotadan fazla sayıda engelli istihdamı sağladıkları için teknoloji hibeleri kazandılar.”

Ardından…

“Firma sayısını arttırmak istiyoruz” dedi ve başka bir engelli istihdamı projesini gündeme getirdi:

“Koruma İşyeri adıyla yeni proje başlattık. Firmaların açtıkları şubenin en az 10 çalışanı olursa ve 5’i zihinsel ya da ruhsal engelli olursa vergi ve prim avantajı var.”

Şunun altını çizdi:

“150 bin liraya kadar sermayeyi karşılayıp; engellilerin 1 yıllık ücretleri, vergi ve primleriyle elektrik, su, telefon, internet gibi idari giderleri üstleniyoruz.”

Engelli istihdamını teşvik tam da bu.

Hedef, Bursa’yı engelli istihdam üssü yapmak

Gerçi… İstihdamı geliştirme projeleri için nasıl çalıştığını geçmişten biliyoruz, ama Bursa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Eren Türkmen’i bu kez engelli istihdamı konusunda kararlı gördük.

Hedefini de açık açık söyledi:

“Bursa’yı, her tür engelli istihdam edilen üs haline getirmek istiyoruz.”

Görünen o ki…

Fabrikalardan başlamak üzere yeni bir engelli istihdamı seferberliği gündemde.

Yazar / Ahmet Emin Yılmaz

olay.com.tr

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş