Bu Gıdalar Alzheimer’a Bir Adım Daha Yaklaştırıyor!

Bu Gıdalar Alzheimer’a Bir Adım Daha Yaklaştırıyor!

Çağımızın hastalıklarından olan Alzheimer yaygın görülen bir demans türü olup beyin hücrelerinin yok olmasına neden olan nörolojik bir hastalık olarak bilinir. Bu hastalıkları tetikleyen yiyecekler ise Nöroloji Uzmanı Dr. Bengi Bahar Demirbağ, tarafından açıklandı. Demirbağ, hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durulması gerektiğini vurguladı.

“Beslenme tarzımız sağlığımızı doğrudan etkileyerek olumsuz durumlara yol açabilir. Hatta öyle ki bazı besinler nörolojik bir hastalık olan Alzheimer’a bile neden olabilir”

Nöroloji Uzmanı Dr. Bengi Bahar Demirbağ, beslenmenin kalp damar hastalıkları, obezite, diyabet, kanserdeki rolünün çok iyi bilinmesine karşın beyin fonksiyonlarının iyileştirilmesi için beslenmenin düzenlenmesinin oldukça yeni bir konu olduğunu belirterek, “Artık brain food (beyin gıdası) veya mood food (ruh haline iyi gelen yiyecekler) kavramları vardır” dedi.

“Hazır Gıdalardan Uzak Durulmalı”

Alzheimer hastalığının öğrenme, hafıza ve diğer bilişsel aktivitelerde ilerleyici kayıp ile karakterize bir hastalık olduğunu belirten Dr. Demirbağ, “Alzheimer hastalarının beyninde nörofibriler ve amiloid plaklar saptanmıştır. Bu iki madde nöron dediğimiz beyin hücresini yok eder, bu maddelerin oluşumunda oksidatif maddeler (hazır ve işlenmiş gıdaların yol açtığı maddeler) rol oynar.

“Beyin Hücrelerini Olumsuz Etkiliyor”

Oksidatif gıdaların fazla tüketilmesi nedeniyle insülin direncinin yol açtığı enerji metabolizmasındaki bozulma da beyin hücrelerini olumsuz etkiler” diye konuştu.

“Balık Tüketilebilir”

Besinlerin sadece ihtiyacımız olan enerjiyi karşılamakla kalmadığını, bilişsel fonksiyonlarımızı da etkilediğini söyleyen Uzm. Dr. Demirbağ, “Pasta, börek, tatlı gibi karbonhidrat değeri yüksek besinler; stres hormonları olan adrenalin ve epinefrinde dalgalanmaya yol açabilir. Koenzim Q10 ve Omega-3 barındıran balık ise nöronal hasarlanmayla savaşır” ifadelerini kullandı.

Bol sebze ve meyve tüketiminin serotonin sentezini artırdığının altını çizen Dr. Demirbağ, şu bilgileri paylaştı: “Serotonin, bir nörotransmitter görevi gören ve insan vücudu tarafından üretilebilen bir kimyasaldır. Beyin ve ruh sağlığımız için vazgeçilmez bir moleküldür. Kuruyemişlerden özellikle susam, kaju ve ceviz triptofandan zengin olduğu için serotonin sentezinde oldukça önemli rol oynar”

tv100.com

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş

YORUMLAR

Wordpress (0)
Disqus (0 )