“Bizim Ev Engelli Sosyal Yaşam Destek Merkezi” Yeni Binasında

“Bizim Ev Engelli Sosyal Yaşam Destek Merkezi” Yeni Binasında

Bursa’da Nilüfer Belediyesi’nin hayata geçirdiği Bizim Ev Engelli Sosyal Yaşam Destek Merkezi, daha yenilikçi, kapsamlı ve geniş imkanları olan yeni binasına taşındı.

Engelli vatandaşların sosyal hayatta yaşadığı dezavantajları ortadan kaldırmayı, bu alanda toplumsal farkındalık oluşturmayı, engelli bireyler ve yakınlarına bağımsız ve verimli zaman kazandırmayı amaç edinen Nilüfer Belediyesi Çekirge Rotary Bizim Ev Engelliler Sosyal Yaşam Destek Merkezi, İhsaniye Mahallesi’ndeki yerinden, Barış Mahallesi’ne taşındı.

Hizmet verdiği engelli bireylere etkinlik ve çalışma alanı sağlayan, düzenlediği eğitimlerle kişisel gelişimlerine katkıda bulunan, yasal hakları konusunda bilgilendiren Bizim Ev, yeni yerinde, daha donanımlı bir ortamda nitelikli ve kaliteli hizmet veriyor. 4 zihinsel ve fiziksel engelliler grup eğitim odası, 2 fizyoterapi odası, 2 beceri değerlendirme odası, kişisel idare ve uygulama odası, zihinsel ve fiziksel engelliler okul öncesi eğitim odası, görme engelliler okul öncesi eğitim odası ile çok amaçlı toplantı salonunun yer aldığı Nilüfer Belediyesi Çekirge Rotary Bizim Ev Engelliler Sosyal Yaşam Merkezi’nde, bilgisayar ve müzik odaları ile yüzme havuzu da yer alıyor. Farklı engel ve yaş gruplarına özel hazırlanan aktivitelere katılan Bizim Ev katılımcıları, hem keyifli zaman geçiriyor hem de kendilerini geliştirme fırsatı buluyor.

Fiziksel engeli bulunan katılımcılar oyun ve müzik etkinlikleri, çeşitli el sanatları çalışmaları, spor etkinlikleri, mutfak çalışmalardan faydalanırken, görme engelli bireyler de okul öncesi sosyal çalışmalar, anadil etkinlikleri, beyaz baston ve yön bulma çalışmaları, müzik etkinlikleri, oyun etkinlikleri, kavram geliştirici etkinlikler, fen ve doğa etkinlikleriyle hem eğleniyor hem de öğreniyor. Bizim Ev’de ayrıca, engelli birey ve ailelerine psikolojik destek hizmeti de veriliyor.

Barış Mahallesi’ne taşınan Bizim Ev merkezinde fiziksel, zihinsel, görme ve süreğen engel gruplarına yönelik birçok alanda eğitim ve aktivite yapıldığını söyleyen Bizim Ev Sorumlusu Fatih Adın, ‘Fiziksel, zihinsel, görme engelliler ve süreğen engellilerle birlikte yeni dönemde çalışmalarımıza, yeni yerimizde devam ediyoruz. Çeşitli engel gruplarına yönelik düzenlenen atölye çalışmalarıyla öğrenmeyi, eğlenceli hale getiriyoruz. Katılımcıların burada yaptığı el emeği çalışmalar, yılsonunda açılan sergide izlenime sunuluyor. Merkezimizde bulunan yüzme havuzu da yakın zamanda faaliyete başlayacak” ifadelerini kullandı.

DHA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş