Bitlis’te, 3 Yaşındaki Çocuğun Kulağından 23 Adet ‘Canlı Kurtçuk’ Çıkartıldı

Bitlis’te, 3 Yaşındaki Çocuğun Kulağından 23 Adet ‘Canlı Kurtçuk’ Çıkartıldı

Bitlis’in Tatvan Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Polikliniği’ne getirilen 3 yaşındaki kızın kulağında 23 adet canlı kurtçuk tespit edildi. Küçük kız çocuğunun dış kulak yolunda mikroskop eşliğinde tespit edilen 23 adet kurtçuk, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doktor Gamze Öztürk Yılmaz tarafından yapılan başarılı operasyonla çıkartıldı.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doktor Gamze Öztürk Yılmaz, “Bu kurtçuk hastalığına ‘Miyazis Hastalığı’ demekteyiz. Özellikler zihinsel engelli bireylerde ve çocuklarda görülür ve kırsal kesimde yaşayanlarda sıklıkla görülür” diye konuştu.

“Sağlık Durumu İyi”

Antibiyoterapi yöntemiyle yakın takibi sağlanan 3 yaşındaki kız çocuğunun durumunun iyi olduğu öğrenildi.

“Bu kurtçuk hastalığına ‘Miyazis Hastalığı’ demekteyiz”

Genellikle kırsal kesimlerde yaşayanlarda ve hayvancılıkla uğraşanlarda görüldüğünü söyleyen Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doktor Gamze Öztürk Yılmaz, “Hastanemize 3 yaşındaki çocuk hastanın polikliniğimize dış kulak yolunda hareket eden kurtçukların görülmesi üzerine babası tarafından getirildi. Mikroskop eşliğinde dış kulak yolunda 23 adet canlı kurtçuk çıkarttık. Dış kulak yolunu yıkadıktan sonra Antibiyoterapi yöntemiyle yakın takibini yapmaktayız. Hastamız biraz geç getirilmişti. Hastamızın şu an sağlık durumu iyi ve 2 günde bir yakın takibini sağlıyoruz. Bu kurtçuk hastalığına ‘Miyazis Hastalığı’ demekteyiz. Özellikle zihinsel engelli bireylerde ve çocuklarda görülür ve kırsal kesimde yaşayanlarda sıklıkla görülür” dedi.

İHA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş