Birleşik Emekliler Sendikası Temsilcisi: “10 Bin TL Destek Verilmeli”

Birleşik Emekliler Sendikası Temsilcisi: “10 Bin TL Destek Verilmeli”

Birleşik Emekliler Sendikası Kocaeli Temsilcisi İhsan Deniz, emekli, dul yetim ve engelli maaşlarına ilişkin açıklamada bulundu. Deniz’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Ülkemizde emekli dul, yetim, engelli yok sayılıyor. Hayatını 7500 TL ile idame etmek zorunda bırakılan emekli aç, eşinden maaş alan dul 6800 TL ile sefil, engelliler 1875 TL ile zaten yaşayamıyor, yetim baba veya annesinden kalan maaşın yüzde 50’si ile nefes almaya çalışıyor. Yani emekli, dul yetim, engelli 2024’ü iple çeker oldu.

Talimatla belirlenen enflasyonun Merkez Bankası Başkanı’nın belirlediği yüzde 58 bandını TÜİK de tespit ederse açlık sınırına yaklaşamayan maaş alma ihtimalimiz olacak. Açlık sınırı 12.000 TL civarında, yoksulluk 39 bin 970 TL.

Biz emekli, dul, yetim, engelli astronomik maaş değil insanca yaşama koşulları ve maaşımızın alım gücü dengelenmesi ve açlığa mahkum edilmemek gibi insani taleplerimizi dile getiriyoruz. Yoksullukta değil yaşama koşullarında eşitlenmek istiyoruz. Artık direnme gücü kalmayan emekli, dul yetim, engelli bireylerin acilen ayrımsız, fakatsız, lakinsiz maaşları düzeltilmeli ve herkese ayrımsız 10.000’er TL destek verilmeli”

kocaeligazetesi.com.tr

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş