Bilim İnsanları Korona Aşısını 18 Ay İçinde Bulacak

Bilim İnsanları Korona Aşısını 18 Ay İçinde Bulacak

Koronavirüs salgınına yönelik çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, bilim insanlarından aşı hakkında yeni açıklama geldi. İngiliz bilim insanları, nihai aşının yıllarca koruma sağlayabileceğini söyledi. Yaklaşık 18 ay içinde bulunması beklenen aşı, korona virüsü gripten daha çok suçiçeği gibi bir hastalık haline getirebilir.

Koronavirüs salgınını önlemeye yönelik aşı çalışmaları sürüyor. İngiliz Daily Mail gazetesindeki bir haberde aşının yapısıyla ilgili önemli bir öngörüye yer verildi.

John Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’ndan biyolog Peter Thilen, koronavirüsün gripten daha çok kızamık ve suçiçeği gibi yavaşça değiştiğini söyledi.

“Yaptığımız şey virüsün mutasyon geçirip geçirmediğini ve ne kadar hızlı olduğunu bildiriyor” diyen Thilen’e göre, “Mutasyon oranına dayanarak, erken veriler bunun her yıl grip aşısı gibi güncellenmesi gereken bir aşıdan ziyade tek bir aşı olacağını gösteriyor.

Iowa Üniversitesi’nden Stanley Perlman ve Texarkana’daki Texas A&M Üniversitesi’nden Benjamin Neuman adlı iki virolog, Washington Post gazetesine konuştu. İkili virüsün nispeten kararlı göründüğünü söyledi. Perlman, “Virüs önemli ölçüde mutasyona uğramadı” dedi.

Uzmanlar, koronavirüs için olabilecek aşının en erken 18 ay sonra çıkabileceğini belirtiyor. ABD, İngiltere ve diğer ülkelerde aşı denemeleri devam etmekle birlikte, aşının milyonlarca insana yapılmasından önce güvenli ve etkili olduğunu kanıtlamak için zamana ihtiyaç var.

Bununla birlikte Amerika Gıda ve İlaç İdaresi FDA, 50 binden fazla hasta için ilk tedaviyi onayladı.

Enfeksiyonu temizleyen insanlardan kan plazması. İyileşmiş koronavirüs hastalarından alınan kan plazması, bağışıklık sisteminin enfeksiyonla savaşmak için geliştirdiği antikorlar açısından zengin.

26.03.2020 – cnnturk.com

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş