Beyin Ölümü Gerçekleşen Devlet Sanatçısının Organları 5 Kişiye Umut Oldu

Beyin Ölümü Gerçekleşen Devlet Sanatçısının Organları 5 Kişiye Umut Oldu

Çanakkale’de, beyin kanaması tanısıyla tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen devlet ses sanatçısı Mehmet Ertürk’ün (66) karaciğeri ve iki böbreğiyle korneaları, 5 kişiye umut oldu. Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Genel Yoğun Bakım Ünitesi’nde beyin kanaması tanısıyla 2 gündür tedavi gören Devlet Ses Sanatçısı Mehmet Ertürk’ün beyin ölümü gerçekleşti.

Ailesi, Ertürk’ün organlarını bağışlama kararı aldı. Yapılan operasyonla Ertürk’ün karaciğeri ve iki böbreği ile korneaları alındı. Ertürk’ün iki böbreği ve karaciğeri Bursa Acıbadem Hastanesi’nde, korneaları ise Bursa Uludağ Üniversite Hastanesi’ndeki nakil bekleyen 5 hastaya umut oldu.

“Ben babamın isteğini yerine getirdim”

Mehmet Ertürk’ün oğlu Ata Ertürk, “Babam sağlığında bana ‘Oğlum ben bir gün ölürsem organlarımı bağışla. Öldükten sonra toprak olup gideceğiz. Hiç olmazsa birilerini yaşatayım, ben de onunla birlikte yaşamaya devam edeyim’ demişti. Ben de babamın bu isteğini yerine getirdim” dedi.

“Pek çok hastamızı hayata bağlayacak”

Ailenin organları bağışlamasının en doğru karar olduğunu söyleyen Organ Nakli Koordinatörü Uzm. Dr. Azem Ülkü, “Organ nakli bekleyen pek çok hastamızı hayata bağlayacak. Sağlığına kavuşmayı bekleyen birileri Mehmet Ertürk’ün organlarıyla yaşamaya devam edecek. Ata’nın acısı büyük, biliyorum. Kendisine bu duyarlı kararından dolayı teşekkür ediyorum. Babası başkalarına can verdiği için o da yaşamaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

DHA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş