Bekir Öğretmen, Görme Engelli Öğrencilerini Geleceğe Hazırlıyor

Bekir Öğretmen, Görme Engelli Öğrencilerini Geleceğe Hazırlıyor

AA ekibinin bir gününü görüntülediği özel eğitim öğretmeni ve görme engelli Bekir Boztaş, çeşitli engelleri bulunan öğrencilerine örnek olup onları hayata hazırlıyor. Bekir Boztaş, doğuştan görme engelli olarak dünyaya geldi. Hastalığından kaynaklı görme kaybı günden güne ilerleyen 31 yaşındaki görme engelli öğretmen, son iki yıldır yönünü daha rahat bulmak için beyaz baston kullanmaya başladı.

Yaklaşık 9 yıldır özel eğitim öğretmenliği yapan Boztaş, Mitat Enç Görme Engelliler İlkokulunda çoklu yetersizlik sınıfındaki çocuklara eğitim veriyor. Boztaş, evden çıktığı andan okuldaki mesaisini tamamladığı saate kadar yaşadıklarına tanıklık eden AA’ya eğitim aşkını ve öğrencilerine duyduğu sevgiyi anlattı.

Sınıfındaki üç öğrencinin de birbirinden farklı engelleri olduğunu, kendisi gibi görme engelli çocuklara ilham olmak için öğretmenlik mesleğini tercih ettiğini belirten Boztaş, çocuklarla vakit geçirmeyi çok sevdiğini söyledi. Boztaş, öğrencilerine engelleri nasıl daha kolay aşabileceğini göstermek için çaba sarf ettiğini söyledi.

“Engelleri birlikte ortadan kaldırıyoruz”

Engelli öğrencilerinin hayatına dokunabildiği için mutlu olduğunu dile getiren Boztaş, “Biz o öğrencilerin mevcut durumlarını bir adım öteye götürmeye çalışıyoruz. Bu akademik alanda da olabilir el becerisi anlamında da olabilir. Biz, çocukları aileleri olmadığı zaman hayatını devam ettirebilecekleri seviyeye getirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Boztaş, en büyük motivasyon kaynağının öğrencileri olduğunu dile getirerek, “Çocuklar birden fazla yetersizlikten etkilendiği için öğrenim süreçleri daha uzun oluyor. Onlar bir şeyler öğrendiğinde ben çok mutlu oluyorum. Birlikte engelleri ortadan kaldırmaya çalışıyoruz” dedi.

“Beyaz baston bizi özgürleştiriyor”

Boztaş, yönünü bulmak için kullandığı beyaz bastonuyla daha rahat hareket ettiğini söyleyerek, “Beyaz baston bizim en yakın arkadaşlarımızdan biri. Biz yerdeki cisimleri, zemini, önümüzdeki engelleri, yönümüzü bastonun değdiği şeylerle buluyoruz. Baston olmadığında görme engelli biri istediği yere rahatça gidemez. En fazla oturduğu apartman içerisinde hareket edebilir. Beyaz baston bizi özgürleştiriyor” diye konuştu.

“Plastik sarı şeritler karlı ve yağmurlu havalarda bizi zorluyor”

Boztaş, görme engellilerin yönünü bulması için kaldırımlarda yapılan sarı şeritlerin bazen engellileri çok zorladığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sarı şeritler ilk yapıldığında çok faydasını gördük ama plastikten yapıldığı için zamanla aşındı. Özellikle karlı havalarda ve yağmur yağdığında o şeritler çok kayıyor. Bazı yerlere ise hiç yapılmadı. Ben okula gidip gelirken Başkentray’ı kullanıyorum ama sarı şeritler sadece Başkentray girişine kadar var. Görme engelli biri oradan sonra ne yapacak, yönünü nasıl bulacak? Bu şeritlerin kaldırım içine gömmeli taşlarla yapılması gerekiyor. Biz, belediyelerden bunu rica ediyoruz”

“Engellilere yönelik kırıcı yorumlara sitem”

Özel eğitim öğretmeni Bekir Boztaş, bazı insanların engellilere yönelik kırıcı yorumlarının kendisini üzdüğünü dile getirdi.

Boztaş, “Bazen bir internet sitesine yorum ya da bilgilendirici yazı yazıyoruz. Altına biri, ‘Görme engellisin, nasıl yazı yazıyorsun, neden yalan söylüyorsun?’ gibi yorumlar yapıyor. İnsanlar şunu bilmiyor, artık bütün telefonlarda ekran okuyucu programlar var, biz bu ekran okuyucu programlarla bu cihazları kullanıyoruz. Belli aşamalardan geçip kimimiz öğretmen, kimimiz avukat oldu ama insanların kafasındaki engeli değiştiremiyoruz” diye konuştu.

AA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş