Barış Telli Survivor’un Yeni Sezon Yarışmacısı Oldu

Barış Telli Survivor’un Yeni Sezon Yarışmacısı Oldu

Survivor’un yeni sezon yarışmacı kadrosunda en dikkat çeken isimlerin başında Barış Telli geliyor. Ampute Milli Takımıyla dünya şampiyonluğu yaşayan başarılı isim 1993 yılında geçirdiği trafik kazası sonrası sağ bacağını kaybetti. Ailesinin desteğiyle hayallerinin peşinden giden Barış Telli, Dünya Şampiyonluğuna uzandı. Peki Barış Telli kimdir, kaç yaşında ve nereli? İşte, Barış Telli’nin başarılarla dolu hayatı…

Barış Telli, Survivor’un en merak edilen yarışmacılarından birisi oldu. 1989 yılında Kırıkkale’de dünyaya gelen Telli, 1993 yılında geçirdiği trafik kazası sonrası sağ bacağını kaybetti. Pozitif karakteri ve mücadele hırsıyla kısa sürede hayalini kurduğu spor kariyerine ulaşan Barış Telli ilk olarak Nevzat Kankuş ‘un öğrencisi olduğu İsmet Aydınlı İlköğretim Okulu’nun jimnastik takımında başladı. Sonrasında futbola yönelen Barış Telli, 2012 yılında özel koşu protezine kavuştu. Daha bir yıl geçmeden 2013 Türkiye Atletizm Şampiyonası’nda 100m koşu, yüksek atlama ve uzun atlamada üç altın madalya kazandı ve ülkesini milli atlet olarak temsil etmeye başladı. Peki Barış Telli kimdir, kaç yaşında ve nereli? İşte, detaylar…

BARIŞ TELLİ KİMDİR?

Barış Telli, 1989 yılında Kırıkkale’de doğdu. Spor kariyerine spor kariyerine ilk olarak Nevzat Kankuş ‘un öğrencisi olduğu İsmet Aydınlı İlköğretim Okulu’nun jimnastik takımında başladı.

2005 yılında henüz lise öğrencisiyken Karagücü Ampute Futbol Takımı ile hocası B. Murat Altıntaş vasıtasıyla tanıştı.

2009 yılında 49 golle rekor kırarak Ampute Futbol Süper Ligi gol kralı oldu.

2009 yılında tanıştığı spor adamı Hadi Neşet Türkmen’in desteğiyle 2012 yılında özel koşu protezine kavuştu.

Daha bir yıl geçmeden 2013 Türkiye Atletizm Şampiyonası’nda 100m koşu, yüksek atlama ve uzun atlamada üç altın madalya kazandı ve ülkesini milli atlet olarak temsil etmeye başladı.

2014 yılında, sanatçı Hülya Avşar’ın desteğiyle aldığı yeni proteziyle yüksek atlamada Avrupa ikincisi olarak gümüş madalya kazandı ve Türkiye rekoru kırdı.

Aynı yıl, Türkiye Milli Ampute Futbol Takımı ile dördüncü kez Dünya üçüncülüğünü kazanan Barış, 2015 yılına gelindiğinde Türkiye’nin ilk bedensel engelli beden eğitimi öğretmeni oldu.

2016’da, tekerlekli sandalye tenisi’ne başladı ve çiftlerde Türkiye Şampiyonu oldu.

2017 yılında Türkiye Milli Ampute Futbol Takımı ile 50.000 taraftarın önünde Avrupa şampiyonluğunu kazanma gururunu yaşadı. Aynı maçın ardından verdiği klasikleşmiş pozu ile yılın fotoğrafı ödülünü kazandı.

2018 yılında, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahibi adayı Türkiye’nin Spor Tanıtım Elçisi, 2019 yılında UEFA tarafından Equal Game Tanıtım Elçisi, 2020 yılında ise Össur Marka Elçisi olarak seçildi.

Hürriyet

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş